Seria Galaxy S20 erdhi në tre variante, dhe të gjithë kanë ardhur me një version 5G, bateri më të mëdha dhe përpunues më të shpejtë. Por kryesorja është kamera. Në modelin më të fortë, S20 Ultra, kamera ka një zmadhim 100x. 

Samsung ka zbuluar telefonat Galaxy S20 në San Francisko, ku ata vendosën një standard për celularët më të fortë të këtij viti dhe të sfidojnë konkurrentët e tyre. Beteja më e madhe këtë vit do të zhvillohet edhe mes kamerave, dhe javën e kaluar në Mynih kemi pasur mundësinë të shohim se si gjiganti korean ka përmirësuar pajisjet e tij, transmeton Telegrafi. Me ta vjen një gjeneratë e re e telefonit të palosshëm – Galaxy Z Flip.

Vitin e kaluar, telefonat 5G përbënin vetëm 1 për qind të shitjeve totale, me Samsung dhe Huawei që shesin sasinë më të madhe të telefonave. Këtë vit, shitja duhet të rritet deri në 18 për qind. Kjo është arsyeja pse Samsung ka njoftuar se të gjithë telefonët në serinë e re do të jenë në dispozicion edhe në variante 5G – por ka ende konfirmime në pritje se cilat pajisje do të jenë në versionet 5G dhe në të cilat tregjet.

Galaxy S20 vjen me një aparat fotografik treshe. Ekzistojnë dy lente me kënd të gjerë 12 megapiksel dhe një lente telefoto 64 megapiksel. Ky telefon ka zoom optik 3x, dhe me inteligjencën artificiale ofron zmadhim 30x. Në pjesën e përparme është një aparat fotografik selfie 10 megapixel.

Galaxy S20 Plus ndan të njëjtin sistem kamerash, por gjithashtu mori një lente të katërt, e cila është një sensor i thellësisë që ju ndihmon të kapni portrete më të mira. Përveç kësaj, ajo ndan të njëjtat aftësi zmadhimi dhe ka të njëjtën kamerë të përparme.

Ndërsa S20 dhe S20 Plus duhet të ofrojnë performancë të shkëlqyeshme në çdo situatë, Samsung pritet të ketë S20 Ultra me një ecuri përpara. Lentet me kënd shumë të gjerë janë të njëjta si në pajisjet e mëparshme, dhe është një sensor me 12 megapiksel. Pastaj ka një lente me kënd të gjerë 108 megapiksel, një lente telofoto 48 megapixel.

Siç e përmendëm, regjistrimi i videos në rezolucion 8K është gjithashtu një nga risitë e shkëlqyera të serisë S20. Për më tepër, videoja do të transmetohet në televizorët 8K Samsung ose do të transmetohet direkt në YouTube, dhe nga ajo video me rezolucion të lartë do të keni mundësi të kapni një foto 33 megapixel me një klik.

Sa i përket vetë teknologjisë, S20, Plus dhe Ultra vijnë në diagonale përkatësisht 6.2 dhe 6.7 dhe 6.9 inç. Telefonat janë pak më të ngushtë për shkak të formatit të ri (20: 9). Pavarësisht ndryshimit në diagonale, të gjithë kanë të njëjtën rezolutë prej 3200×1440 piksele dhe mbështesin HDR10 +. Gjëja e rëndësishme për vetë ekranet është ekrani me imazhe 120 Hz, i cili duhet të jetë me një përdorim të shkëlqyeshëm kur luani.

Një tjetër gjë që ata ndajnë është procesori – Exynos 990 në 7nm nanoteknologji tetë-core. S20 vjen me 8 ose 12 GB RAM dhe 128 GB ruajtje të brendshme, ndërsa S20 Plus do të vijë me një 512 GB hapësirë ​​të brendshme. E njëjta gjë do të jetë rasti me Ultra, por këtu ju keni 12 ose 16 GB memorie pune. Nëse ky kapacitet ruajtës nuk është i mjaftueshëm që ju të ngarkoni video me shpejtësi 8K, telefonat kanë hapësirë ​​për kartat MicroSD (deri në 1TB).

Me serinë S20, ata gjithashtu duhet të kenë pak më shumë autonomi pasi Samsung instaloi bateri më të mëdha se telefonat e vitit të kaluar, kështu që tani do të vijë me një bateri 4000, 4500 dhe 5000 mAh në Ultra më të madhe.

S20 do të jetë në dispozicion në gri, blu dhe rozë, S20 Plus në gri, të zezë dhe blu, ndërsa Ultra do të jetë në dispozicion në gri dhe të zezë. /Telegrafi/