Në vend të majonezës përdoret jogurti, i cili jep shije të përsosur, freskuese.

Reklama

Përbërësit:

▪ 200 g karotë,
▪ 200 g bizele,
▪ 200 g kastravecë të vegjël turshi,
▪ 5 të bardhë të vezëve të ziera,
▪ 5 vezë të plota,
▪ 100 g patate,
▪ 50 g mazë qumështi,
▪ 50 g jogurt 3,2%,
▪ 1 limon,
▪ pak kripë dhe piper.

Përgatitja:

Perimet e lara dhe të paqëruara zieni në ujë pak të kripur dhe ftohni shpejt.

Vezët zieni mirë dhe ftohni. Nga vezët hiqni të verdhët, ndërkaq të bardhët priteni në kube të madhësisë së bizeles.

Reklama

Perimet qëroni dhe pritni në kube të madhësisë së bizeles, si edhe kastravecët turshi.

Në enë përzieni kubet e perimeve, vezëve, kastravecëve turshi dhe bizelen. Të gjithave bashkë u qitni kripë, piper dhe lëngun e limonit.

Reklama

Sallatën lidheni me mazën e qumështit dhe me jogurt dhe lëreni në frigorifer që të ftohet.

Sipas dëshirës mund t’i shtoni edhe pjesën e të verdhëve të vezëve të prera në kube, transmeton Telegrafi.