Sa i kushtoi Real Madridit goli i Endrick – detajet e bonuseve për 18-vjeçarin

Fitorja 3-0 e Real Madridit ndaj Real Valladolidit në fillim të kësaj jave nuk ishte performanca më e qetë nga skuadra e Carlo Ancelottit.

Vetëm pas golit të Federico Valverdes nga një goditje dënimi, Los Blancos dukeshin të qetë për të thyer mbrojtjen e mysafirëve, madje edhe Kylian Mbappe që luftonte para portës.

Ndërsa francezi nuk e gjeti rrjetën atë natë, transferimi i dytë i skuadrës në verë, Endrick, shënoi në minutën e 96-të, duke shënuar golin e tij të parë si lojtar i Real Madridit.

Një gol i kushtueshëm

Mund të jetë vetëm një lajm i mirë për Ancelottin që rekruti më i fundit brazilian i skuadrës u dëshmua menjëherë. Megjithatë, goli është i kushtueshëm nga perspektiva e Real Madridit.

Siç zbulohet nga Mundo Deportivo, marrëveshja e transferimit midis Real Madrid dhe Palmeiras përfshinte disa bonuse, duke përfshirë një tarifë të përcaktuar për çdo herë që lojtari shënon, asiston ose fiton një penallti.

Kështu, Los Blancos duhet t’i paguajnë skuadrës braziliane 35,000 euro për çdo kontribut gol ose penallti të fituar nga lojtari deri në vitin 2030, duke e bërë çdo gol që ai shënon të vlejë atë shumë.

Si i tillë, kampionët spanjollë duhej të paguanin 35,000 euro te Palmeiras kur Endrick shënoi golin e tij të parë për ekipin kundër Valladolidit të dielën.

Nuk është e qartë nëse ka një kufi në numrin e golave ​​për të cilët Real Madridi duhet të paguajë Palmeiras, por skuadra braziliane mund të fitojë deri në 12.5 milionë euro në bonuse gjithsej.

Cilat janë klauzolat e tjera?

Siç zbulohet nga gazeta spanjolle, transferimi i Endrick në Real Madrid mund të bëjë që klubi të paguajë shuma të konsiderueshme në bonuse duke pasur parasysh se si ishte strukturuar marrëveshja.

Përveç premisë së lartpërmendur për golat dhe penalltitë, Real Madridi duhet t’i paguajë Palmeiras 75,000 euro për çdo lojë që Endrick fillon dhe luan të paktën 45 minuta.

Fitimi i La Ligës me të riun që nis të paktën tetë ndeshje do t’i kushtojë klubit 500,000 euro, ndërsa 18 starte në kompeticion do të dyfishojnë tarifën.

Nëse Real Madridi fiton Ligën e Kampionëve, ata duhet t’i paguajnë Palmeiras 1 ose 2 milionë euro bazuar në faktin nëse lojtari ka luajtur të paktën katër ose tetë ndeshje si titullar.

Pjesa tjetër e variablave kanë të bëjnë me çmimet individuale ku skuadra braziliane meriton 1 milion euro nëse fiton Golden Boy ose Kopa Trophy ose përfundon në tri vendet e para të Topit të Artë ose FIFA The Best.

Nëse ai fiton njërën nga dy të fundit, Real Madridi duhet të dyfishojë shumën dhe të paguajë 2 milionë euro. /Telegrafi/

Çmenduria e këtij afati kalimtar: Darwin Nunez te Arsenali?

Ancelotti i thotë publikisht lojtarit të Real Madridit të largohet nga klubi

Live Ditët e fundit të afatit kalimtar veror – klubet e mëdha po punojnë për të mbyllur disa goditjet

Nga lavdërimet që mori prej legjendës çeke, te çmimi i paguar që po shpërblehet – Albion Rrahmani bëhet menjëherë hit te Sparta Praga

Marrëveshje mes Juventusit dhe Man United për Jadon Sanchon?