LAJMI I FUNDIT:

Rusia pranon se ka pësuar humbje të rëndësishme ushtarake në Ukrainë

Rusia pranon se ka pësuar humbje të rëndësishme ushtarake në Ukrainë

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov pranoi shkurtimisht të enjten se Rusia kishte pësuar humbje “të rëndësishme” të trupave në Ukrainë, duke i quajtur humbjet “një tragjedi të madhe” për vendin në një intervistë me skynews.

Reklama

I pyetur nëse tërheqja e trupave ruse nga Kievi dhe rajoni mund të shihet si “poshtërim” për Kremlinin, Peskov tha se përdorimi i këtyre fjalëve do të ishte “një kuptim i gabuar i situatës”.

“Ne kemi humbje të konsiderueshme trupash dhe kjo është një tragjedi e madhe për ne”, pranoi Peskov, duke shtuar se arsyeja e tërheqjes së Rusisë nga rajonet e Kievit dhe Chernihiv ishte “një akt i vullnetit të mirë gjatë negociatave midis delegacioneve ukrainase dhe ruse”.

Zëdhënësi i Kremlinit shtoi se Rusia e bëri këtë për të “hequr tensionin nga ato rajone në mënyrë që të tregojë se Rusia është vërtet e gatshme të krijojë kushte komode për vazhdimin e negociatave”.

Ndryshe, Rusia sot është pezulluar nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut të Kombeve të Bashkuara.

Rusia ka thënë më parë se 1351 ushtarë janë vrarë. Numri i plotë i të vdekurve nuk dihet, por një zyrtar i NATO-s është cituar në mediat amerikane të ketë thënë midis 7,000 dhe 15,000, dhe ka vlerësime të ngjashme të SHBA. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Historia e 'rrjetit prej rreth 8 mijë bunkerësh nëntokësorë' në Zvicër, që janë bërë sërish të nevojshëm për ushtrinë

Historia e 'rrjetit prej rreth 8 mijë bunkerësh nëntokësorë' në Zvicër, që janë bërë sërish të nevojshëm për ushtrinë

Evropa
Ministri i jashtëm rus thotë se SHBA-ja është “drejtpërdrejt në luftë” me Moskën

Ministri i jashtëm rus thotë se SHBA-ja është “drejtpërdrejt në luftë” me Moskën

Evropa
Si përgatiten snajperistët

Si përgatiten snajperistët "Fantazmë" të Ukrainës drejt një misioni luftarak

Evropa
Norvegjia arrestoi ish-komandantin e Wagnerit që tentoi të kthehej në Rusi

Norvegjia arrestoi ish-komandantin e Wagnerit që tentoi të kthehej në Rusi

Evropa
Forcat ukrainase po avancojnë në jug të Bakhmutit

Forcat ukrainase po avancojnë në jug të Bakhmutit

Evropa
Po mundohej të gjuante dronin sulmues të ukrainasve, ushtari rus e pëson keq kur predha i bie në kokë duke e lënë pa ndjenja

Po mundohej të gjuante dronin sulmues të ukrainasve, ushtari rus e pëson keq kur predha i bie në kokë duke e lënë pa ndjenja

Evropa
Kalo në kategori