LAJMI I FUNDIT:

Rusia bën hapa përpara në planin e saj për vendosjen e armëve bërthamore në Bjellorusi

Rusia bën hapa përpara në planin e saj për vendosjen e armëve bërthamore në Bjellorusi

Rusia ka avancuar planin e saj për vendosjen e armëve bërthamore taktike në Bjellorusi, duke nënshkruar një marrëveshje të enjten për të lehtësuar ngritjen e një “baze” të posaçme në vendin fqinj.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, plani për të vendosur armë bërthamore përtej kufijve të Rusisë u njoftua nga presidenti Vladimir Putin në një intervistë televizive më 25 mars.

Kremlini nuk ka specifikuar datën e saktë të vendosjes, megjithatë pret që objekti i ri të jetë gati brenda pak më shumë se një muaji në Bjellorusi.

Moska nuk i ka mbajtur armët e saj bërthamore jashtë kufijve rusë që nga rënia e Bashkimit Sovjetik në 1991.

Por raketat Iskander-M, me aftësi për të mbajtur koka luftarake, tashmë u janë dorëzuar forcave të armatosura bjelloruse, tha ministri rus i mbrojtjes Sergei Shoigu.

“Ushtarët bjellorusë kanë marrë trajnimin e nevojshëm”, shtoi Shoigu, duke theksuar se të dy vendet do të ofrojnë sigurinë optimale.

Disa aeroplanë Su-25 gjithashtu do të konvertohen për t’u përdorur në vendosjen bërthamore, tha ai.

SHBA vlerëson se Rusia ka rreth 2000 “koka bërthamore” që mund të përdoren për të fituar avantazhe specifike në fushën e betejës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Vullnetarët rusë që luftojnë në krah të Ukrainës, kapin rob disa ushtarë të Putinit

Evropa
Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Ukrainasit arrijnë dy fitore kundër rusëve në Donetsk dhe Luhansk

Evropa
Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Kreu i Wagnerit publikon pamje të heqjes së minave - Prigozhin akuzon Kremlinin se u përpoq t'ia vras mercenarët

Evropa
Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Pamje panoramike, ajër të pastër dhe adrenalinë - shtigjet më të mira për çiklizëm në Evropë

Evropa
Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Rusia u kërkon banorëve në kufi me Ukrainën të evakuohen sa më shpejt

Evropa
Gjysmë milioni polakë dolën në rrugë, protesta më e madhe që nga rënia e komunizmit

Gjysmë milioni polakë dolën në rrugë, protesta më e madhe që nga rënia e komunizmit

Evropa
Kalo në kategori