LAJMI I FUNDIT:

Rusët dyshohet se hakuan telefonin e Trussit – vodhën informacione rreth luftës në Ukrainë

Rusët dyshohet se hakuan telefonin e Trussit – vodhën informacione rreth luftës në Ukrainë

Qeverisë britanike i është kërkuar të hapë një hetim mbi pretendimet se telefoni i ish-kryeministres, Liz Truss ishte hakuar ndërsa ajo ishte sekretare e jashtme.

Të dielën u raportua se mesazhet private midis Truss dhe zyrtarëve të huaj, përfshirë luftën në Ukrainë, ranë në duart e të huajve.

Hakimi u zbulua gjatë fushatës verore të lidershipit konservator, por lajmi nuk u konfirmua, raporton bbc.

Qeveria tha se kishte një mbrojtje “të fuqishme” nga kërcënimet kibernetike. Zëdhënësi shtoi se qeveria “nuk komentoi mbi marrëveshjet e sigurisë së individëve”.

Detajet në lidhje me hakimin nuk u zbuluan nga kryeministri i atëhershëm, Boris Johnson dhe Sekretari i Kabinetit, Simon Case, shkruan dailymail.

Reklama

Gazeta tha gjithashtu se mesazhet private të shkëmbyera midis Truss dhe Kwasi Kwarteng, shoqja e saj e ngushtë, të cilën ajo e bëri kancelar kur u bë kryeministre, u zbuluan gjithashtu nga hakimi i supozuar.

Reklama

Mediumi britanik raportoi se agjentët e dyshuar se punonin për Rusinë ishin përgjegjës për hakerimin e supozuar, duke cituar burime të paidentifikuara.

Qeveria ka refuzuar të komentojë ndonjë nga detajet e raportuara, “Qeveria ka sisteme të fuqishme për t’u mbrojtur nga kërcënimet kibernetike”, tha një zëdhënës. “Kjo përfshin informime të rregullta të sigurisë për ministrat dhe këshilla për mbrojtjen e të dhënave të tyre personale dhe zbutjen e kërcënimeve kibernetike”, shtoi ai. /Telegrafi/