LAJMI I FUNDIT:

Rumania goditet nga një tërmet

Rumania goditet nga një tërmet

Një tërmet me fuqi prej 5.8 ballë sipas Rihterit ka dridhur sot në mëngjes pjesën qendrore dhe lindore të Rumanisë.

Reklama

Instituti rumun i Sizmiologjisë njoftoi se epiqendra e dridhjes është regjistruar në rajonin Vrancea edhe atë në thellësi prej 150 kilometrave.

Dridhja e tokës ka zgjatur disa sekonda, ndërsa është ndjerë edhe në Ukrainë, Moldavi dhe Bullgari.

Tërmeti në orët e hershme të mëngjesit shkaktoi panik në mesin e njerëzve, ndërsa nga ndihma e shpejtë mjekësore në Bukuresht lajmërojnë se kanë marrë dhjetëra telefonata për ndihmë të qytetarëve që kanë pësuar shok nga paniku. Deri tani nuk ka raportime për viktima në njerëz dhe dëme materiale. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ish-spiuni serb Spasiq për skandalin e tunellit në Gjykatën e Lartë në Mal të Zi: Sigurimi Shtetëror ka plaçkitur çfarë do që i ka rënë në dorë

Ish-spiuni serb Spasiq për skandalin e tunellit në Gjykatën e Lartë në Mal të Zi: Sigurimi Shtetëror ka plaçkitur çfarë do që i ka rënë në dorë

Mali i Zi
Ukraina bombardon tanket ruse në vijë të frontit

Ukraina bombardon tanket ruse në vijë të frontit

Evropa
Irani po ashpërson masat për vendosjen e hixhabit, një vit pas vdekjes së Mahsa Aminit

Irani po ashpërson masat për vendosjen e hixhabit, një vit pas vdekjes së Mahsa Aminit

Azia
Shkencëtarët kanë llogaritur se kur Toka mund të goditet nga një asteroid me fuqinë e 22 bombave atomike

Shkencëtarët kanë llogaritur se kur Toka mund të goditet nga një asteroid me fuqinë e 22 bombave atomike

Botë
Zelensky: Ukraina do të nisë prodhimin e armëve në bashkëpunim me SHBA-në

Zelensky: Ukraina do të nisë prodhimin e armëve në bashkëpunim me SHBA-në

Evropa
Ukraina merr dhjetë tanke suedeze Stridsvagn 122

Ukraina merr dhjetë tanke suedeze Stridsvagn 122

Evropa
Kalo në kategori