Leicester është bërë qarku i parë britanik që ka rikthyer masat kufizuese, pas një rritje të rasteve me coraonvirus.

Si pasojë, siç raportojnë mediat britanike, përcjell Telegrafi, shkollat dhe dyqanet jo thelbësore do të mbyllen nga nesër.

Duke folur në Commons të hënën në mbrëmje, sekretari i shëndetësisë njoftoi se dyqanet me pakicë jo thelbësore në Leicester duhet të mbyllen përsëri nga e marta, me masat që zbatohen edhe për zonat e jashtme të qytetit, të tilla si Oadby, Birstall dhe Glenfield.

Matt Hancock shtoi se të gjitha shkollat do të mbyllen përsëri nga e enjtja por do të mbetet e hapur për fëmijët e punëtorëve kryesorë dhe nxënësve të cenueshëm.

Ai gjithashtu këshilloi të mos udhëtimeve, por vetëm ato thelbësore, ndërsa nxiti publikun të qëndrojë në shtëpi sa më shumë që të jetë e mundur, derisa masat të largohen përsëri.

“Veç këtyre, kafenetë, restorantet, hotelet dhe parukierët në Leicester nuk do të jenë në gjendje të rihapen më 4 korrik në përputhje me pjesën tjetër të Anglisë, pasi rastet e coronavirusit janë “tre herë më të larta se qyteti tjetër më i lartë”, tha z. Hancock.

Qeveria gjithashtu mund të zbatojë rregulla më të rrepta për distancimin shoqëror nëse publiku nuk i ndjek ato, tha z. Hancock, duke shtuar se zyrtarët do të rishikojnë masat në dy javë dhe ato nuk do të mbahen në vend ‘më gjatë seç është e nevojshme’. /Telegrafi/