LAJMI I FUNDIT:

Rritet vlera e paundit britanik derisa Rishi Sunak kryeson garën për t’u bërë kryeministër

Rritet vlera e paundit britanik derisa Rishi Sunak kryeson garën për t’u bërë kryeministër

Paundi britanik është rritur kundrejt dollarit amerikan pasi Boris Johnson u largua nga gara për drejtimin e konservatorëve, duke e lënë Rishi Sunakun si favorit për t’u bërë kryeministër.

Gjatë mëngjesit të së hënës, valuta britanike qëndroi rreth 0.4 për qind më i lartë se dollari, për t’u tregtuar me 1.135, përcjell Telegrafi.

Në fundjavë paundi ra deri në 1.11 dollarë në mes të pasigurisë së vazhdueshme politike dhe paralajmërimeve të reja për ekonominë e vendit.

Ish-sekretari i Thesarit tani është i vetmi kandidat i mbështetur nga më shumë se 100 deputetë konservatorë, niveli i kërkuar për të marrë pjesë në votimin e anëtarëve të partisë.

Johnson, i cili pretendoi se kishte mbështetjen e 102 deputetëve, megjithëse vetëm 57 deputetë e bënë këtë publikisht, ai u largua pasi tha se nuk do të ishte në gjendje të bashkonte partinë.

Reklama

Penny Mordaunt, mbetet në garë, por është larg nga sigurimi i 100 votave.

Muajin e kaluar, paundi ra në një rekord të ulët kundrejt dollarit dhe kostot e huamarrjes së qeverisë u rritën ndjeshëm si pasojë e mini-buxhetit të fundit të propozuar nga ish-kryeministrja Liz Truss. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Qeveria miraton Projektligjin për tatimet, ministri Murati tregon se kush do të përfitojë nga falja e tatimit për vitin 2023

Qeveria miraton Projektligjin për tatimet, ministri Murati tregon se kush do të përfitojë nga falja e tatimit për vitin 2023

Ekonomi
Rryma nga sot shtrenjtohet për 15 për qind

Rryma nga sot shtrenjtohet për 15 për qind

Ekonomi
Punimet për siguri të sistemit, KEDS tregon vendet ku do të ketë ndërprerje të rrymës të shtunën

Punimet për siguri të sistemit, KEDS tregon vendet ku do të ketë ndërprerje të rrymës të shtunën

Ekonomi
Këto janë lagjet që pritet të futen në sistem të ngrohtores, Osmani tregon për shtrirjen e rrjetit të Termokosit në Prishtinë

Këto janë lagjet që pritet të futen në sistem të ngrohtores, Osmani tregon për shtrirjen e rrjetit të Termokosit në Prishtinë

Albert Spahiu
Gjermania miraton Projektligjin që lejon ardhjen e 50 mijë punëtorëve në vit nga Ballkani, këto janë lehtësimet për t'u pajisur me vizë

Gjermania miraton Projektligjin që lejon ardhjen e 50 mijë punëtorëve në vit nga Ballkani, këto janë lehtësimet për t'u pajisur me vizë

Botë
Paqartësi për qytetarët lidhur me pagesën e tatimit në pronë, Ministria e Financave nuk përgjigjet

Paqartësi për qytetarët lidhur me pagesën e tatimit në pronë, Ministria e Financave nuk përgjigjet

Ekonomi
Kalo në kategori