Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, si organizatore e vetme e protestës se paralajmëruar për 14 maj, synon qe të detyrojë Qeverinë Mustafa të dorëhiqet dhe në këtë formë vendi të shkojë në zgjedhje të parakohshme.

Mirëpo, njohësit e çështjeve politike thonë se është vështirë që vendi të shkojë në zgjedhje në kohën kur opozita organizon protesta mesatarisht një herë në dy muaj.

Përkundër kësaj, sekretari i Përgjithshëm i AAK-së, Blerim Kuçi, thotë se protesta do të jetë masive. Ai ka ftuar edhe dy partitë tjera Vetëvendosje dhe Nismën qoftë në cilësinë e bashkorganizatores ose në forma tjera t’i bashkohen protestës së 14 majit. /Tribuna/