LAJMI I FUNDIT:

Rreth 80 vajza u helmuan në dy sulme në shkollat ​​fillore në Afganistan

Rreth 80 vajza u helmuan në dy sulme në shkollat ​​fillore në Afganistan

Gati 80 vajza u helmuan dhe u shtruan në spital në dy sulme të veçanta në shkollat ​​fillore në veri të Afganistanit, tha të dielën një zyrtar lokal afgan.

Reklama

Kreu i departamentit të arsimit provincial, Mohammad Rahmani, tha se sulmet ndodhën në provincën Sar-e-Pul, në qarkun Sangcharak, gjatë së shtunës dhe të dielës.

Ai shtoi se 60 nxënëse u helmuan në shkollën Naswan-e-Kabod Aab dhe 17 të tjera në shkollën Naswan-e-Faizabad, transmeton Telegrafi.

“Ne i transferuam nxënëset në spital dhe ato janë të gjitha mirë tani”, tha ai për Associated Press.

Ai nuk ka dhënë informacion se si janë helmuar vajzat apo natyrën e lëndimeve të tyre. Ai gjithashtu nuk ka treguar se sa vjeç janë, përveç që ndjekin mësimin nga klasa e parë deri në të gjashtën.

Besohet se është hera e parë që një sulm i tillë ndodh që kur talebanët erdhën në pushtet në gusht 2021, dhe kufizuan të drejtat dhe liritë e grave dhe vajzave afgane.

Vajzave u ndalohet shkollimi përtej klasës së gjashtë, përfshirë universitetin, dhe grave u ndalohet qasja në shumicën e vendeve të punës dhe në hapësira publike. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Parashikimi i Severe Weather Europe, si do të jetë dimri?

Parashikimi i Severe Weather Europe, si do të jetë dimri?

Evropa
Ushtari ukrainas kapi tankun rus që nuk funksiononte, i telefonoi mbështetjes teknike në Rusi për ta zgjidhur problemin

Ushtari ukrainas kapi tankun rus që nuk funksiononte, i telefonoi mbështetjes teknike në Rusi për ta zgjidhur problemin

Evropa
U raportua për top të zjarrtë dhe shpërthim të fuqishëm në Oxford, autoritetet tregojnë se çfarë në të vërtetë ndodhi

U raportua për top të zjarrtë dhe shpërthim të fuqishëm në Oxford, autoritetet tregojnë se çfarë në të vërtetë ndodhi

Evropa
YouTuberi qëllohet me plumb në gjoks, kamera filmoi skenën rrëqethëse – personin me të cilin tentoi të tallet nuk ishte në disponim

YouTuberi qëllohet me plumb në gjoks, kamera filmoi skenën rrëqethëse – personin me të cilin tentoi të tallet nuk ishte në disponim

Amerika
Dronët kamikaz të ukrainasve hedhin në erë veturat dhe pozicionet ruse në Soledar

Dronët kamikaz të ukrainasve hedhin në erë veturat dhe pozicionet ruse në Soledar

Evropa
Avokati serb, Stojkoviq: Radoiçiq do të duhej të përgjigjet për vrasje dhe terrorizëm

Avokati serb, Stojkoviq: Radoiçiq do të duhej të përgjigjet për vrasje dhe terrorizëm

Serbia
Kalo në kategori