LAJMI I FUNDIT:

Rreth 80 për qind e grave në Kosovë janë ekonomikisht joaktive

Rreth 80 për qind e grave në Kosovë janë ekonomikisht joaktive

Rreth 80 për qind e grave në Kosovë janë ekonomikisht joaktive të cilët janë persona që nuk kanë punë, thekson Koalicioni për Drejtësi Shoqërore dhe të Drejta Socio-ekonomike.

Reklama

Sipas koalicionit, gratë amvise janë një nga kategoritë kryesore që bëjnë pjesë në popullsinë ekonomikisht joaktive e që janë të gatshëm për punë, raporton Telegrafi.

“Gratë amvise janë një nga kategoritë kryesore që bëjnë pjesë në popullsinë ekonomikisht joaktive të cilët janë persona që nuk kanë punë, janë të gatshëm për punë, por që kanë hequr dorë së kërkuari punë sepse besojnë se nuk mund të gjejnë atë”, thuhet në njoftimin e tyre.

Ndërsa, te burrat shkalla e joaktivitetit është 43.5 për qind. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Premiera e Transformers: Rise of the Beasts në CineStar Megaplex mblodhi një numër të madh të njerëzve!

Premiera e Transformers: Rise of the Beasts në CineStar Megaplex mblodhi një numër të madh të njerëzve!

Cinestar
Art House organizon konferencën e parë për digjitizimin dhe digjitalizimin e dokumenteve

Art House organizon konferencën e parë për digjitizimin dhe digjitalizimin e dokumenteve

Art House
Bursa për studentë nga Kosova nga CITY College, Kampusi i Evropës i Universitetit të York-ut

Bursa për studentë nga Kosova nga CITY College, Kampusi i Evropës i Universitetit të York-ut

CITY College
Qytetari tregon tavolinën e ushqimit të mbushur me produkte cilësore vendore

Qytetari tregon tavolinën e ushqimit të mbushur me produkte cilësore vendore

Ekonomi
A ju besohet se këto fotografi janë realizuar në Kosovë? Mahnituni nga dizajni i jashtëm dhe i brendshëm i Renault Austral

A ju besohet se këto fotografi janë realizuar në Kosovë? Mahnituni nga dizajni i jashtëm dhe i brendshëm i Renault Austral

Auto Mita
Tri dekada plot sukses dhe arritje për Alba qeramika

Tri dekada plot sukses dhe arritje për Alba qeramika

Albaqeramika
Kalo në kategori