LAJMI I FUNDIT:

Rregullatori kinez akuzon manjatin e çipave për korrupsion

Rregullatori kinez akuzon manjatin e çipave për korrupsion

Rregullatori kundër mashtrimit në Kinë ka akuzuar manjatin e çipave Zhao Weiguo për korrupsion, në paralajmërimet e fundit të telasheve me të cilat përballet industria e gjysmëpërçuesve të vendit.

Reklama

Zhao është ish-kryetar i prodhuesit të çipave kompjuterikë Tsinghua Unigroup, transmeton Telegrafi.

Lojtarët kryesorë në këtë sektor u hetuan për korrupsion vitin e kaluar pasi qeveria ndau miliarda dollarë në projekte të cilat ngecën ose dështuan.

Zhao dhe “Tsinghua Unigroup” nuk iu përgjigjën kërkesave të BBC për koment.

Në një deklaratë, Komisioni Qendror për Inspektimin e Disiplinës pretendon se  Zhao “e mori kompaninë shtetërore që ai menaxhonte si biznes të tij privat”.

Rregullatori thotë se ai iu dorëzoi biznese fitimprurëse të afërmve dhe miqve të tij dhe bleu mallra dhe shërbime nga kompanitë e menaxhuara nga bashkëpunëtorët e tij me “çmime dukshëm më të larta se tregu”.

Çështja e Zhao-s, iu është dorëzuar prokurorëve që do të ngrenë akuza kundër tij. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Apple zbuloi kufjet 'Vision Pro' që do të kushtojnë 3,500 dollarë – a do të jenë ato çfarë njerëzit janë duke kërkuar?

Apple zbuloi kufjet 'Vision Pro' që do të kushtojnë 3,500 dollarë – a do të jenë ato çfarë njerëzit janë duke kërkuar?

Teknologji
Vision Pro: Zbulohen kufjet e reja të realitetit të shtuar të Apple - bëhet i ditur edhe çmimi i tyre

Vision Pro: Zbulohen kufjet e reja të realitetit të shtuar të Apple - bëhet i ditur edhe çmimi i tyre

Teknologji
Apple e prezanton MacBook Air-in me madhësi prej 15 inçësh

Apple e prezanton MacBook Air-in me madhësi prej 15 inçësh

Teknologji
Forcat Ajrore të SHBA-së mohojnë se droni me inteligjencë artificiale e ka sulmuar operatorin e saj në testimet virtuale

Forcat Ajrore të SHBA-së mohojnë se droni me inteligjencë artificiale e ka sulmuar operatorin e saj në testimet virtuale

Teknologji
Android 14 mund të sjellë funksionin e shëndetit në telefona dhe tableta

Android 14 mund të sjellë funksionin e shëndetit në telefona dhe tableta

Teknologji
iOS 16 tani funksionon në 81 për qind të të gjithë iPhone-ve

iOS 16 tani funksionon në 81 për qind të të gjithë iPhone-ve

Teknologji
Kalo në kategori