LAJMI I FUNDIT:

Rexhepi: Në projektet infrastrukturore do të përfshihen edhe qasja për personat me nevoja të veçanta

Rexhepi: Në projektet infrastrukturore do të përfshihen edhe qasja për personat me nevoja të veçanta

Zëvendës ministri për Transport dhe Lidhje, Bekim Rexhepi morri pjesë në konsultimin përfundimtar për draft Strategjinë Nacionale për të drejtat e personave me nevoja të veçanta të organizuar nga Trupi koordinativ nacional për implementimin e Konvetës të OKB-së për të drejtat e personave me nevoja të veçanta dhe Ministrisë për punë dhe politik sociale.

Reklama

Rexhepi theksoi se projektet që do të zbatohen, do te përfshijnë masa për sigurimin e qasjes dhe sigurisë për të gjithë shfrytëzuesit, duke përfshirë dhe ato me nevoja të veçamta.

“Në projektet që do financohen nga IPA III Programi do të kërkohet që në gjitha projektet të aktivitetit ndërtimor, në ndërtimin ose rehabilitimin e infrastrukturës të inkorporohen standardet e Bashkimit Europian, nga aspekti i qasjes”, tha mes tjerash Rexhepi.

“Ne si ministri për Transport dhe Lidhje jemi në fazën finale të përgatitjes të Programit Operativ Sektorial për transport nëpërmjet Programit Shumëvjeçar për transport për vitet 2024,2025,2026, 2027 me të cilin do te definohen projektet që do të jenë të financuara nga ana e EU përmes Programit IPA III.

Projektet që do te implementohen, do te përfshijnë masa per sigurimin e qasjes dhe sigurisë për të gjithë shfrytëzuesit duke përfshirë dhe ato me aftësi të kufizuar”, theksoi Rexhepi.

Në trend Lajme

Më shumë
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Lajme
Musliu: Serbia po ndërton bazë ushtarake afër kufirit me Kosovën

Musliu: Serbia po ndërton bazë ushtarake afër kufirit me Kosovën

Lajme
A do të largohet Lajçak nga detyra e emisarit për dialog pas fitores së Ficos në Sllovaki?

A do të largohet Lajçak nga detyra e emisarit për dialog pas fitores së Ficos në Sllovaki?

Lajme
Profesori britanik: Terroristët duket se u trajnuan me makinat që SHBA-ja i dha Serbisë

Profesori britanik: Terroristët duket se u trajnuan me makinat që SHBA-ja i dha Serbisë

Lajme
Policia konfiskon armë në Prishtinë e Podujevë – arrestohen tre persona

Policia konfiskon armë në Prishtinë e Podujevë – arrestohen tre persona

Kronika e Zezë
Kalo në kategori