LAJMI I FUNDIT:

Qytetarët ndjehen të rrezikuar nga ajri i ndotur

Qytetarët ndjehen të rrezikuar nga ajri i ndotur

Në këtë periudhë të vitit, zakonisht vendi po përballet me ajër të ndotur. Por, këtë vit institucionet thonë se është më pak i ndotur krahasuar me vitin e kaluar. Përkundër kësaj, qytetarët thonë se po ndihen të rrezikuar.

Reklama

Për Islam Ajetin, banor i kryeqytetit, ndotja e ajrit po përbën rrezik për shëndetit. Për këtë gjendje ai lë në faj institucionet.

“Institucionet e kanë lejuar të vjen kjo gjendje sa i përket ndotjes. Ajri rrezik për të moshuar e të rinj, e lërë më për të sëmurit kronikë”, shprehet Islam Ajeti.

Edhe qytetarë të tjerë ndjejnë rrezik nga ajri i ndotur, madje kërkojnë nga institucionet alternative e jo vetëm ankesa, përcjell Telegrafi.

“Asgjë s’kanë bërë. Fjalë po. Nga zyrat fjalë po, ama në praktikë institucionet asgjë nuk kanë bërë. Për të ndaluar thëngjillin duhet të gjenden mënyra alternative që njerëzit të ngrohen. Askush nga dëshira nuk e përdorë thëngjillin”, shprehet qytetari Arif Arifi.

Ministri në Detyrë i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, ka thënë se krahasuar me vitet e kaluara këtë vit niveli i ndotjes është më i ulët. Ka shtuar se në luftimin e ndotjes së ajrit mund të ndihmoj edhe Ministria e Infrastrukturës.

“Ministria e Infrastrukturës duhet të zbatojë Ligjin sa i përket emitimit të gazrave në ajër, ta zëmë nga automjetet që qarkullojnë”, deklaroi Fatmir Matoshi.

Ndërkaq pulmologu Skënder Baca tregon se si duhet të veprojnë qytetarët në këto ditë kur ajri nuk është në nivelin e duhur.

“Ne individualisht ta mbrojmë vetveten duke vendosur maskë apo duke përdoruar transportin publik apo automobilistik dhe natyrisht të qëndrojmë në shtëpi sa të kemi mundësi dhe të marrim lëngje të çajrave sa më shumë”, deklaroi pulmologu Skënder Baca.

Ndryshe edhe Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë thirrje që shmangen daljet kur ajri është i pashëndetshëm ”Mos dilni pa ndonjë nevojë të domosdoshme sidomos personat me sëmundje të mushkërive e të zemrës” thuhej mes tjerash në reagimin e IKSHP-së./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
KFOR-i amerikan dhe serbët “shtensionojnë” situatën në Leposaviq, i masin forcat në tërheqjen e litarit

KFOR-i amerikan dhe serbët “shtensionojnë” situatën në Leposaviq, i masin forcat në tërheqjen e litarit

Lajme
A do ta përkrah LDK-ja mocionin për rrëzimin e Qeverisë, flet Abdixhiku

A do ta përkrah LDK-ja mocionin për rrëzimin e Qeverisë, flet Abdixhiku

Lajme
Kryeministri bëri publike emrat e grupeve kriminale që u përfshinë në protestat në veri – Prokuroria Speciale nuk përgjigjet

Kryeministri bëri publike emrat e grupeve kriminale që u përfshinë në protestat në veri – Prokuroria Speciale nuk përgjigjet

Jehona Hulaj
Kryetarët e komunave në veri po vazhdojnë punën - flasin Atiq, Peci e Zeqiri

Kryetarët e komunave në veri po vazhdojnë punën - flasin Atiq, Peci e Zeqiri

Elfije Boletini
Sveçla njofton se është arrestuar personi i cili kërcënoi nënkryetaren e Komunës së Leposaviqit

Sveçla njofton se është arrestuar personi i cili kërcënoi nënkryetaren e Komunës së Leposaviqit

Lajme
Operacioni

Operacioni "Shpërndarësi 3", Policia sekuestron drogë, vetura, para dhe arreston katër persona në Gjilan

Lajme
Kalo në kategori