LAJMI I FUNDIT:

Quni: Rusia e përdor Serbinë për interesat e veta

Quni: Rusia e përdor Serbinë për interesat e veta

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Anton Quni, ka deklaruar se për një sërë arsyesh Rusia e përdor Serbinë për interesa të veta.

Reklama

Sipas Qunit, për Rusinë njëri ndër aleatët më të mëdhenj në Ballkan është Serbia.

“Për shkak një historie të përbashkët, të besimit, afërsisë në të kaluarën në mes Rusisë dhe Serbisë, ideologjive, është shumë e mundur dhe pritet që të krijohen vatrat e reja të krizës…  Rusia e përdor (Serbinë) për favore të veta, ka thënë Quni.

Ai tutje në emisionin “Kallxo Përnime” teksa ka folur për zhvillimet e fundit në veri të Kosovës, ka thënë se shpreson që Kurti të bëjë një rishikim të vendimeve dhe veprimeve që lidhen me këto zhvillime.

Deputetët e Kuvendit të Kosovës nesër (e premte) do të mblidhen në një seancë të veçantë për të debatuar në lidhje me situatën në veri.

Serbët në veri të Kosovës kanë vazhduar sot protestën e tyre për të pestën ditë më radhë.

Serbët lokalë po kundërshtojnë vendosjen e kryetarëve të zgjedhur në objektet komunale, nga komuniteti shqiptarë.

Në trend Lajme

Më shumë
Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lëvizja pa viza nga 1 janari - Ambasada Gjermane del me njoftim, tregon se në cilat raste mund t'ju refuzohet hyrja

Lajme
Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Luksi dhe fitimet e mëdha: Sa kushton vila e Radoiçiqit dhe si u pasurua kaq shumë ky njeri?

Lajme
Musliu: Serbia po ndërton bazë ushtarake afër kufirit me Kosovën

Musliu: Serbia po ndërton bazë ushtarake afër kufirit me Kosovën

Lajme
A do të largohet Lajçak nga detyra e emisarit për dialog pas fitores së Ficos në Sllovaki?

A do të largohet Lajçak nga detyra e emisarit për dialog pas fitores së Ficos në Sllovaki?

Lajme
Profesori britanik: Terroristët duket se u trajnuan me makinat që SHBA-ja i dha Serbisë

Profesori britanik: Terroristët duket se u trajnuan me makinat që SHBA-ja i dha Serbisë

Lajme
Policia konfiskon armë në Prishtinë e Podujevë – arrestohen tre persona

Policia konfiskon armë në Prishtinë e Podujevë – arrestohen tre persona

Kronika e Zezë
Kalo në kategori