LAJMI I FUNDIT:

Qofte në kajmak, një recetë ideale për një drekë familjare

Qofte në kajmak, një recetë ideale për një drekë familjare
(Foto: Klix)

Fundjava është një kohë për mbledhje familjare dhe ushqime të përbashkëta, ndaj ju sugjerojmë që për drekën e së shtunës të në tryezën tuaj të keni qofte të shijshme në kajmak.

Reklama

Janë të shumta revistat dhe rrjetet sociale ku shumica ndajnë recetat e pjatave të tyre të shijshme. Ne ju sugjerojmë të përgatisni këtë pjatë të shijshme.

Qofte të gatuara në furrë: Drekë e pazakonshme me shije të shkëlqyeshme!
Lexo po ashtu Qofte të gatuara në furrë: Drekë e pazakonshme me shije të shkëlqyeshme!

Nevojiten këta përbërës:

300 g mish të grirë,

1 qepë,

2 thelpinj hudhre.

Për shtesë ju nevojiten:

patate

thërrime buke


Qofte të shijshme, oreksndjellëse: Sekreti i tyre është në një truk
Lexo po ashtu Qofte të shijshme, oreksndjellëse: Sekreti i tyre është në një truk

Procesi i përgatitjes

Fillimisht grijmë imët një qepë të kuqe dhe e përziejmë me mishin e grirë, më pas i shtojmë hudhrat e grira. Masës së përftuar i hedhim perime, piper dhe piper të kuq, sipas dëshirës.

Nga masa e përftuar formoni toptha dhe sigurohuni që të kenë afërsisht të njëjtën madhësi. Më pas lërini topat në frigorifer për një orë. Pas një ore, topthat janë gati për skuqje në vaj në temperaturë mesatare.

Topthat e përfunduar i radhisim në një enë dhe më pas i hedhim disa lugë kajmak. Enën me qoftet dhe kremin e vendosim në furrë për të shkrirë kremin. Qoftet me kajmak ​​mund të shërbehen me një pjatë anësore sipas dëshirës tuaj. Ju bëfshin mirë!

/Telegrafi/