LAJMI I FUNDIT:

Qeveria mblidhet sot, pritet lehtësimi i masave antiCOVID-19

Qeveria mblidhet sot, pritet lehtësimi i masave antiCOVID-19
Foto: Arkiv

Qeveria e Republikës së Kosovës sot mban mbledhje, ndërsa pritet shqyrtimi i masave antiCOVID-19, gjegjësisht lehtësimi i tyre.

Mbledhja e Qeverisë mbahet në ora 18:00.

Të mërkurën Asociacioni i Komunave të Kosovës dhe ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia kanë mbajtur një takim virtual lidhur me gjendjen me pandeminë, ndërsa nga ky takim u bë e ditur se Vitia është pajtuar që të hiqet ora policore, vendim ky duhet të merret edhe në Qeverinë e Kosovës.

Sazan Ibrahimi, nga Asociacioni i komunave të Kosovës kishte thënë për Telegrafin se kanë kërkuar nga ministri lehtësimin e masave që ndihmojnë në zhvillimin ekonomik lokal.

“….Jemi pajtuar që të hiqet ora policore, po, vetëm duhet miratim nga qeveria, si dhe lehtësira të tjera, që i kemi kërkuar si AKK”, ka thënë ai.

Në njoftimin e Asociacionit të Komunave të Kosovës thuhej se pritet që lokalet të lejohen të punojnë deri në ora 23:00, ndërsa organizimi i dasmave pritet të lejohet nga 15 qershori, me masa të posaçme.

Ndryshe, të enjten mbrëma në Kosovë kanë arritur 100 mijë e 620 vaksina Pfizer falë Aleancës Gavi të COVAX në Republikën e Kosovës.

“Që nga arritja e 24, 000 dozave të para të vaksinës, të cilat u pasuan nga 38, 400 doza që morëm dy javë më parë, dhe 15, 000 doza, që janë dorëzuar deri më tani nga Mekanizmi i Bashkimit Evropian për Ballkani Perëndimor, ekipet e vaksinimit në të gjithë vendin kanë vaksinuar grupet prioritare dhe qytetarët me sëmundje kronike siç përcaktohet në Planin shtetëror të Vaksinimit”, thuhet në komunikatën e Ministrisë së Shëndetësisë.

Nga MSH, theksojnë se “Vaksinimi është mjeti thelbësor dhe shpresa më e mirë për t’i dhënë fund pandemisë COVID-19”, raporton Telegrafi.

“100, 620 vaksinat e siguruara përmes COVAX janë një hap i rëndësishëm për të ndjekur planin e vaksinimit me ritme të shpejta dhe pandërprerë, sipas të gjithë parametrave të sigurisë dhe cilësisë”, thuhet tutje në komunikatë.

Ndërkaq, ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia një ditë më parë në Kuvendin e Kosovës ka thënë “Ne do ta arrijmë synimin tonë të vaksinimit të 60% të qytetarëve deri në fund të vitit”.

Ai shtoi se për vaksinimin në masë janë duke hartuar planin e ri.

“Plani është para përfundimit dhe nga 15 qershori do të hyjë në fuqi, ku nga 15 qershori do të fillojë vaksinimi në masë, ku do të shtojmë edhe numrin e ekipeve të vaksinimit”, u shpreh Vitia. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Protestat e dhunshme ndaj KFOR-it në Zveçan, arrestohet një serb i kërkuar nga policia

Protestat e dhunshme ndaj KFOR-it në Zveçan, arrestohet një serb i kërkuar nga policia

Lajme
'Subvencionet 1', i akuzuari mohon të jetë ai në videot për të cilat Prokuroria pretendon se është duke pranuar ryshfet

'Subvencionet 1', i akuzuari mohon të jetë ai në videot për të cilat Prokuroria pretendon se është duke pranuar ryshfet

Drejtësi
Shqiptari shpallet në kërkim në Turqi, akuzohet për “fyerje të Islamit”

Shqiptari shpallet në kërkim në Turqi, akuzohet për “fyerje të Islamit”

Lajme
Kurti takon bashkatdhetarët në Hamburg, diskuton për zhvillimet në Kosovë dhe mbështetjen për diasporën

Kurti takon bashkatdhetarët në Hamburg, diskuton për zhvillimet në Kosovë dhe mbështetjen për diasporën

Lajme
Kurti viziton Portin e Hamburgut, i kërkon Gjermanisë skanerë me rreze X për ta rritur sigurinë në kufijtë e Kosovës

Kurti viziton Portin e Hamburgut, i kërkon Gjermanisë skanerë me rreze X për ta rritur sigurinë në kufijtë e Kosovës

Lajme
Kurti takohet me Plenkoviqin gjatë pushimit të pjesës së parë mes Shqipërisë e Kroacisë

Kurti takohet me Plenkoviqin gjatë pushimit të pjesës së parë mes Shqipërisë e Kroacisë

Lajme
Kalo në kategori