LAJMI I FUNDIT:

Qeveria e RMV-së: Masa urgjente për mbrojtje nga sulmet kibernetike

Qeveria e RMV-së: Masa urgjente për mbrojtje nga sulmet kibernetike

Në seancën e sotme të Qeverisë, janë miratuar një sërë masash për përmirësimin e sistemeve informatike në institucione që do të zbatohen në afat sa më të shkurtër në çdo institucion në sektorin publik.

Këto masa vijnë pas një sërë aktivitetesh për koordinim me donatorët dhe aktorët në fushën e sigurisë kibernetike, me qëllim të ndërtimit të rezistencës tek institucionet publike që gjithnjë e më shpesh janë cak i sulmeve kibernetike.


Siç thuhet në komunikatë, Qeveria ka ngarkuar organet e administratës shtetërore që të përcaktojnë një person përgjegjës për siguri informatike me qëllim të denoncimit me kohë në Qendrën Kombëtare për përgjigje të incidenteve kompjuterike MKD-CIRT, të incidenteve dhe kërcënimeve që lidhen me sigurinë e sistemeve informatike.

Në trend Lajme

Më shumë
Për deklaratën e Liburn Aliut se Kosova është shtet i përkohshëm, Deda: I ka bërë dëm Kurtit, Osmanit dhe qeverisë së vet

Për deklaratën e Liburn Aliut se Kosova është shtet i përkohshëm, Deda: I ka bërë dëm Kurtit, Osmanit dhe qeverisë së vet

Politikë
“Kurrë mos u kthefshin”, Peci “mallkon” opozitën, Mushkolaj ia përmend “punësimet familjare” në ministri

“Kurrë mos u kthefshin”, Peci “mallkon” opozitën, Mushkolaj ia përmend “punësimet familjare” në ministri

Lajme
Vuçiq: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Vuçiq: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Lajme
INTERPOL-i lëshon fletarrest për Milan Radoiçiqin

INTERPOL-i lëshon fletarrest për Milan Radoiçiqin

Drejtësi
Haradinaj: Institucionet e rendit dhe ligjit na e kthyen besimin te shteti

Haradinaj: Institucionet e rendit dhe ligjit na e kthyen besimin te shteti

Siguri
Ambasadori gjerman, Rohde: E paimagjinueshme që NATO në Kosovë të sulmohet

Ambasadori gjerman, Rohde: E paimagjinueshme që NATO në Kosovë të sulmohet

Lajme
Kalo në kategori