LAJMI I FUNDIT:

Putin pranon se sanksionet perëndimore mund ta dëmtojnë ekonominë ruse

Putin pranon se sanksionet perëndimore mund ta dëmtojnë ekonominë ruse

Vladimir Putin ka kryesuar sot një takim me zyrtarë të qeverisë ruse.

Reklama

Ndërsa pjesa më e madhe e procedurave ishte pak e rëndësishme, presidenti rus bëri një pranim interesant.

Udhëheqësi ka pohuar vazhdimisht se sanksionet perëndimore nuk i kanë shkaktuar dëm të konsiderueshëm vendit të tij – duke argumentuar vitin e kaluar se ato “nuk ia dolën” me qëllimet e tyre – por sot pranoi se masat mund të kenë një efekt.

Duke u kërkuar zyrtarëve të shmangin burokracinë e panevojshme për të “mbështetur dhe forcuar tendencat pozitive” dhe “të rrisë efikasitetin”, ai tha se “kufizimet e paligjshme të vendosura në ekonominë ruse me të vërtetë mund të kenë ndikim negativ në të në afat të mesëm”.

Theksojmë se shumica shteteve evropiane kanë sanksionuar Rusinë pas pushtimit të Ukrainës më 24 shkurt të vitit të kaluar.

Ndryshe, Serbia dhe Bjellorusia janë vendet e vetme evropiane që nuk i kanë vendosur sanksione shtetit rus. /Telegrafi/