Ministri i sigurisë në Aguascalientes ishte një nga pesë personat e vrarë në një përplasje helikopteri në shtetin e rajonit Bajío të Meksikës, të enjten në mëngjes.

Një helikopter i Ministrisë së Sigurisë ra në tokë rreth orës 8 të mëngjesit dhe u përfshi nga flaktë në një zonë në komunën e Jesús María, e cila kufizohet me qytetin Aguascalientes.

Ministri i Sigurisë Porfirio Javier Sánchez Mendoza është një nga viktimat, sipas autoriteteve shtetërore.

Gjithashtu, katër anëtarë të ekuipazhit, përfshirë dy pilotë, ishin në helikopter dhe të gjithë vdiqën, sipas raportimeve.

Së paku deri më tani nuk dihet shkaku i aksidentit.

Reklama

Policia e shtetit, ushtria dhe mjekët ndihmës të gjithë u gjendën në vendin e aksidentit.

Helikopteri po kryente një patrullë ajrore pas një sulmi të armatosur të mërkurën në komunën El Llano, sipas gazetës Milenio.

Reklama

Në një konferencë shtypi në orën 10:30 të mëngjesit me orën qendrore, guvernatorja e Aguascalientes, Teresa Jiménez u shprehu ngushëllimet e saj familjeve të prekura dhe tha se një hetim për aksidentin ishte hapur, megjithëse provat paraprake sugjeronin se përplasja ishte një aksident.

Hetimi po udhëhiqet nga prokurori i përgjithshëm i shtetit në bashkëpunim me agjencinë shtetërore të aviacionit civil, tha Jiménez.

Aksidentet që përfshijnë helikopterët e qeverisë janë mjaft të zakonshme në Meksikë. /Telegrafi/