LAJMI I FUNDIT:

Pse njerëzit më të pasur të botës, Elon Musk dhe Jeff Bezos, po ‘luftojnë’ për satelitët?

Pse njerëzit më të pasur të botës, Elon Musk dhe Jeff Bezos, po ‘luftojnë’ për satelitët?

SpaceX e Musk i ka kërkuar FCC leje për të operuar satelitët e komunikimit Starlink në një orbitë më të ulët se sa ishte planifikuar së pari, kurse Jeff Bezos thotë se lëvizja do të rrezikonte ndërhyrje dhe përplasje me satelitët e tij të planifikuar Kuiper.

Dy burrat më të pasur në botë janë në mosmarrëveshje. Elon Musk kritikoi Amazon përmes Twitter dhe SpaceX akuzoi kompaninë e udhëhequr nga Jeff Bezos për bërjen e “pretendimeve mashtruese” duke iu referuar asaj që thanë zëdhënësit e gjigantit të tregtisë në lidhje me strategjitë e reja Starlink.

SpaceX po kërkon një përgjigje pohuese nga Komisioni Federal i Komunikimit i SHBA-së (FCC) ndaj kërkesës së tij për të vendosur satelitët e Starlink, sistemin e tij satelitor të internetit, në lartësi më të ulëta se sa ishte planifikuar.

Drejtori i SpaceX David Goldman foli me zyrtarët e FCC javën e kaluar për të diskutuar propozimin e kompanisë për të modifikuar disa nga satelitët Starlink në lartësi më të ulëta dhe për të dhënë një prezantim me një azhurnim të progresit të rrjetit”, shpjegoi në llogarinë e tij në Twitter, Michael Sheetz, transmeton Telegrafi.

Amazon është kundër kësaj kërkese nga drejtorët e SpaceX, kompania e tregtisë elektronike pretendon se ndryshimet që firma hapësinore synon janë të rrezikshme për përplasjet në hapësirë, rrisin ndërhyrjet në radio për klientët dhe ndërhyjnë me satelitët e tjerë.

“Këto ndryshime jo vetëm që krijojnë një mjedis më të rrezikshëm për përplasjet në hapësirë, por gjithashtu rrisin ndërhyrjet në radio për klientët. Pavarësisht nga ajo që SpaceX poston në Twitter, janë ndryshimet e propozuara nga SpaceX që do të paralizojnë konkurrencën midis sistemeve satelitore. Kjo është e qartë, SpaceX është e interesuar të mbysë konkurrencën nëse munden, por sigurisht që nuk është në interesin e publikut”, tha një zëdhënës i Amazon për CNBC.

Kompania e Jeff Bezos gjithashtu ka një sistem satelitor të internetit të quajtur Project Kuiper, me të cilin ai planifikon të lëshojë 3,236 satelitë shërbimi në orbitën e ulët të Tokës. Sidoqoftë, ata ende nuk kanë filluar t’i prodhojnë ato.

Përballë kësaj situate, Elon Musk iu përgjigj raporteve të Sheetz përmes Twitter duke thënë: “Nuk është e dobishme për publikun të paralizojë Starlink sot për shkak të një sistemi satelitor Amazon që, në rastet më të mira, është disa vite larg punës”. /Telegrafi/


Në trend Teknologji

Më shumë
Pse duhet t’i ndalni telefonat apo të aktivizoni ‘airplane mode’ në aeroplan

Pse duhet t’i ndalni telefonat apo të aktivizoni ‘airplane mode’ në aeroplan

Teknologji
Ja çfarë do të thotë nëse në ekranin e telefonit tuaj ndizet një dritë e gjelbër ose portokalli

Ja çfarë do të thotë nëse në ekranin e telefonit tuaj ndizet një dritë e gjelbër ose portokalli

Teknologji
Veçoritë më të mira të reja të Android

Veçoritë më të mira të reja të Android

Teknologji
Prezantohet unaza e veçantë Galaxy - çfarë funksione shëndetësore mund të kryejë

Prezantohet unaza e veçantë Galaxy - çfarë funksione shëndetësore mund të kryejë

Teknologji
Rregullat për ‘fotografimin’ e ekranit në WhatsApp po ndryshojnë

Rregullat për ‘fotografimin’ e ekranit në WhatsApp po ndryshojnë

Teknologji
Elon Musk thotë se shërbimi i ri i Twitter Blue do të ri-lansohet më 29 nëntor

Elon Musk thotë se shërbimi i ri i Twitter Blue do të ri-lansohet më 29 nëntor

Teknologji
Kalo në kategori