LAJMI I FUNDIT:

Pse ndjeni një nevojë urgjente për të shkuar në tualet, kur jeni nervozë/në siklet?

Pse ndjeni një nevojë urgjente për të shkuar në tualet, kur jeni nervozë/në siklet?

A nuk e urreni kur ndiheni nervozë dhe të shqetësuar dhe papritmas, ju duhet edhe të shkoni në tualet?

Në një video në YouTube, gastroenterologu dr. Sameer Islam, shpjegon arsyet pse ndodh kjo dhe çfarë do të thotë për shëndetin tuaj.

Dr. Islam, i cili pranon se ka kaluar dhe vetë të njëjtin “problem”, zbulon se gjendja është një pjesë shumë e zakonshme e sistemeve tona nervore parasimpatike dhe simpatike që lidh trurin me zorrën.

Falë nervave në traktin tonë tretës që kontraktohen me shpejtësi kur jeni nervozë, ka më shumë të ngjarë të keni dëshirë/nevojë për të nxjerrë jashtëqitje.

“Është një përgjigje normale ndaj një reagimi nervor”, thotë ai. “Pavarësisht nëse është ankthi, ose po bëheni gati të flisni para një grupi të madh, është një problem shumë i zakonshëm që shfaqet”.

Reklama

Ky kur problem shkaktohet nga ankthi dhe fillon t’ju pengojë, Dr. Islam thotë se fillimisht duhet trajtuar ankthi, për të ndihmuar kështu edhe me problemet e zorrëve.

Këshillat e Dr. Islam për të mposhtur këtë reagim nervor?

Shkoni në tualet kur ju duhet, provoni një ilaç kundër diarresë si Imodium për të qetësuar zorrët dhe së fundmi, përpiquni të relaksoheni sa më shumë që mundeni, edhe pse kjo e fundit është më e lehtë për t’u thënë se për t’u bërë.

Ai sugjeron të punoni me frymëmarrjet, të bëni ecje, të dilni jashtë mjedisit që ju streson etj. Në fund të ditës, nuk ka asgjë për t’u stresuar, është thjesht pjesë e jetës.

Për çdo gjë, konsultohuni edhe me mjekun tuaj.

Reklama

Në trend Shendetesi

Më shumë
Keni herpes në buzë: Çfarë po ndodh në organizmin tuaj?

Keni herpes në buzë: Çfarë po ndodh në organizmin tuaj?

Shëndetësi
Çka duhet të dini për kaloritë?

Çka duhet të dini për kaloritë?

Nutricion
Përse shihni ëndrra të tmerrshme pak momente para se të zgjoheni nga gjumi?

Përse shihni ëndrra të tmerrshme pak momente para se të zgjoheni nga gjumi?

Shëndetësi
Mbahet Moduli 6 i Kursit të Kolegjit të Kirurgëve të Kosovës mbi Edukimin Bazik të Specializantëve të Kirurgjisë – Faza 1: Shkathtësitë themelore kirurgjike

Mbahet Moduli 6 i Kursit të Kolegjit të Kirurgëve të Kosovës mbi Edukimin Bazik të Specializantëve të Kirurgjisë – Faza 1: Shkathtësitë themelore kirurgjike

Shëndetësi Lajme
Vajguri çudibërës: Besohet që shëron kancerin, diabetin dhe shumë sëmundje të tjera!

Vajguri çudibërës: Besohet që shëron kancerin, diabetin dhe shumë sëmundje të tjera!

Shëndetësi
Pesë substancat që krijojnë më së shumti varshmëri – dhe efekti që kanë në tru

Pesë substancat që krijojnë më së shumti varshmëri – dhe efekti që kanë në tru

Shëndetësi
Kalo në kategori