LAJMI I FUNDIT:

Pse festohet Bajrami pas një muaji agjërimi në Ramazan?

Pse festohet Bajrami pas një muaji agjërimi në Ramazan?

Besimtarët myslimanë në Kosovë dhe në botë janë gati të festojnë festën e Fitër Bajramit.

Reklama

Bajrami – siç njihet zakonisht – është një nga festat më të mëdha në kalendarin mysliman.

Çka është Fitër Bajrami?

Bajrami bëhet në fund të Ramazanit – një muaj lutje dhe agjërim.

Emri “Fitër Bajrami” përkthehet si “festa e përfundimit të agjërimit”, raporton bbc.

Ashtu si fillimi i Ramazanit, Bajrami fillon me shfaqjen e parë të hënës së re.

Për myslimanët në Kosovë, kjo do të jetë në mbrëmjen e 12 majit.Çka ndodh në Fitër Bajrami?

Shumë myslimanë do të marrin pjesë në lutjet e Bajramit në xhaminë e tyre gjatë mëngjesit të 13 majit.

Në Lindjen e Mesme, këto mbahen menjëherë pas namazit të sabahut. Në Kosovë falja e Bajramit bëhet në ora 05:53.

Është një traditë të veshësh rroba të reja dhe gjatë rrugës për në xhami, të hash diçka të ëmbël siç është hurma dhe të lexosh një lutje të vogël të quajtur tekbir.

Para lutjeve të Bajramit, myslimanët gjithashtu u kërkohet të paguajnë një shumë për bamirësi e quajtur “zekat al fitr” për të ndihmuar të varfrit.

Shumë njerëz shijojnë vakte të mëdha me miqtë dhe familjen dhe shkëmbejnë para dhe dhurata – në shumë vende, Fitër Bajrami është një festë publike.

Nëse doni t’i uroni dikujt mirë në Bajram, përshëndetja është “Urime Bajramin e për shumë mote”.

Çka është Ramazani?

Ramazani është muaji i nëntë në kalendarin hënor. Konsiderohet si një nga muajt më të shenjtë islamik.

Është gjithashtu një nga pesë shtyllat e Islamit. Këto janë pesë parime për të cilat myslimanët besojnë se janë veprime të detyrueshme të urdhëruara nga Zoti.

Myslimanët besojnë se disa nga vargjet e para të librit të shenjtë, Kuranit, iu zbuluan Profetit Muhamed gjatë muajit të Ramazanit. Theks shtesë i vihet leximit të Kuranit në këtë kohë, transmeton Telegrafi.

Agjërimi konsiderohet të jetë një akt adhurimi, i cili u mundëson myslimanëve të ndjehen më pranë Zotit dhe të forcojnë shëndetin dhe vetë-disiplinimin e tyre shpirtëror.

Si funksionon kjo në praktikë?

Myslimanët kanë një vakt në mëngjes herët para agimit, i njohur si syfyr.

Ata e prishin agjërimin pas perëndimit të diellit për vaktin e mbrëmjes, të quajtur iftar.

Ramazani është gjithashtu një kohë kur myslimanët inkurajohen të japin bamirësi, të forcojnë marrëdhëniet e tyre me Zotin dhe të tregojnë mirësi dhe durim.

Gjatë muajit, besimtarët gjithashtu drejtohen në xhami për një lutje shtesë të natës të quajtur Taraweeh. Kjo mbahet vetëm gjatë Ramazanit.

Si caktohen datat për Ramazanin dhe Bajramin?

Kalendari Islamik ndjek kalendarin hënor prej 12 muajsh.

Muaji i Ramazanit është nënta e vitit gjersa Bajrami festohet në fillim të muajit të dhjetë, Shevalit.

Çdo muaj fillon me shikimin e hënës së re dhe zgjat 29 ose 30 ditë.

Në të kaluarën, kjo bëhej me sy të lirë, por vitet e fundit, janë përdorur teleskopët dhe teknologjia.

Vendet myslimane janë përhapur në një zonë të madhe gjeografike, nga Indonezia në Marok, që do të thotë se disa myslimanë mund të shohin hënën e re më herët se të tjerët.

“Tradicionalisht, Meka (Meka në Arabinë Saudite) ishte qendra e shikimit të hënës”, thotë Prof Muhamed Abdel Haleem nga Qendra e Studimeve Islame në SOAS (Shkolla e Studimeve Orientale dhe Afrikane) të Londrës.

“Ndonjëherë edhe në Lindjen e Mesme, vendet fqinje do të thonë se e kanë parë hënën në ditë të ndryshme”, thotë ai.

Kalendari hënor është rreth 10 ditë më i shkurtër se kalendari gregorian, që do të thotë se çdo vit Ramazani fillon rreth 10 ditë më herët.

Çka është Kurban Bajrami?

Edhe pse Fitër Bajrami është bërë një ngjarje e njohur në botë, kjo nuk është e vetmja festë e Bajramit në kalendarin Islamik.

Kurban Bajrami festohet gjatë muajit Dhul-Hixhah. Ky është muaji ku myslimanët nga e gjithë bota bëjnë pelegrinazhin në Mekke, e cila njihet më mirë si Haxh. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Një 'adhurues' i Putinit, makinave të shpejta dhe ‘bodybuilding-ut’ – kush është Robert Fico, njeriu që pritet të kthehet në pushtet në Sllovaki?

Një 'adhurues' i Putinit, makinave të shpejta dhe ‘bodybuilding-ut’ – kush është Robert Fico, njeriu që pritet të kthehet në pushtet në Sllovaki?

Evropa
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Botë
Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Serbia
Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’

Luftëtarët e Wagner mendojnë njeriu që emëroi Putini si ‘shefin e tyre’ është ‘një tradhtar’

Botë
Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Rusët vizatojnë bombardues në pistë, duke menduar se do të mashtrojnë ukrainasit – harrojnë t’i përfundojnë “punimet” deri në fund

Evropa
Kalo në kategori