LAJMI I FUNDIT:

Prokuroria Speciale Publike: Paraburgimi i Janakieskit dhe Bozhinovskit është për shkak se ato planifikonin të arratisen

Prokuroria Speciale Publike: Paraburgimi i Janakieskit dhe Bozhinovskit është për shkak se ato planifikonin të arratisen
Reklama

Nga Prokuroria Speciale Publike në lidhje me vendimin e Këshillit Penalë të Gjykatës Themelore Shkup 1 thanë se masa e cila ju ka caktuar paraburgim të pandehurve Kiril Bozhinovski dhe Mile Janakieskit, në kuadër të lëndës së “Titanik”, është për shkaqe të rrezikut për të ikur nga vendi.

Nga Prokuroria Speciale Publike shpjegojnë për publikun se rreziku i ikjes së të dy akuzuarve është konstatuar nga Këshilli Penal në Gjykatë Themelore Shkupi 1 me vendimin e marr që nga 2 korriku ku të pandehurve u janë caktuar masat e caktuara, konfiskimi i dokumenteve të udhëtimit për kalim të kufirit dhe pasaportat diplomatike, si dhe masa e obligueshme që çdo të premte të paraqiten në gjykatë.


“Me propozimin e Prokurorisë Publike për ndjekje të veprave kriminale të lidhura dhe të cilat dalin nga përmbajtja e përgjimit të paligjshëm të komunikimeve, Këshilli Penal i Gjykatës Themelore Shkup 1, duke marrë parasysh informatat se të akuzuarit kanë planifikuar të ikin në rrethana të tilla që tregojnë rrezik bazë për arratisjen e tyre, është konstatuar se objektivat e masave për sigurimin e pranisë së dy të akuzuarve në këtë procedurë nuk mund të arrihet nga masat e mëparshme të caktuara, nga të cilat rrjedhin arsyet për caktimin e masës së paraburgimit të të dy personave, si një masë e nevojshme për mbarëvajtjen e procedurës penale dhe për të siguruar praninë e tyre”, sqarojnë nga Prokuroria Speciale Publike./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Murseli e ka pranuar se ka porositur vrasjen e gruas së tij

Murseli e ka pranuar se ka porositur vrasjen e gruas së tij

Lajme
Pas arrestimit të Naim Murselit, familja e tij anulon të pamën për Liridonën e vrarë

Pas arrestimit të Naim Murselit, familja e tij anulon të pamën për Liridonën e vrarë

Lajme
I dyshuari i tretë i arrestuar në rastin e Liridona Murselit është pjesëtar i FSK-së dhe i afërm i Naim Murselit

I dyshuari i tretë i arrestuar në rastin e Liridona Murselit është pjesëtar i FSK-së dhe i afërm i Naim Murselit

Lajme
Vuçiq: Nëse e gjithë Marrëveshja e Ohrit bëhet pjesë e negociatave me BE-në, do të mbyllet dera e anëtarësimit për Serbinë

Vuçiq: Nëse e gjithë Marrëveshja e Ohrit bëhet pjesë e negociatave me BE-në, do të mbyllet dera e anëtarësimit për Serbinë

Politikë
Dorasi ka deklaruar se është paguar nga Naim Murseli për vrasjen e Liridona Murselit

Dorasi ka deklaruar se është paguar nga Naim Murseli për vrasjen e Liridona Murselit

Drejtësi
Deklarata në gjykatë e Leutrim Cakollit - i dyshuar për grabitjen në Suharekë

Deklarata në gjykatë e Leutrim Cakollit - i dyshuar për grabitjen në Suharekë

Drejtësi
Kalo në kategori