LAJMI I FUNDIT:

Prokuroria e Shkupit dorëzon aktakuzë ndaj kompanisë “Besa Trans” dhe drejtuesit të saj

Prokuroria e Shkupit dorëzon aktakuzë ndaj kompanisë “Besa Trans” dhe drejtuesit të saj

Prokuroria informon se pas procedurës paraprake dhe kontrolleve të hollësishme, prokurori publik nga Prokuroria Themelore Publike në Shkup sot ka ngritur aktakuzë kundër një personi fizik dhe një personi juridik për veprën penale – Falsifikimi i dokumenteve.

Reklama

Bëhet fjalë për kompaninë “Besa Trans”, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“I pandehuri 41-vjeçar, si drejtues i personit juridik nga Rashça, duke shfrytëzuar të njëjtat marrëdhënie të përhershme, të njëjtat raste dhe rrethana të ngjashme, përmes shoferëve që drejtonin autobuset në pronësi të kompanisë, ka kryer disa veprime dhe ka përdorur dokument publik fals gjegjësisht, certifikatë nga licenca për transport publik në komunikacionin rrugor ndërkombëtar”.

Të gjitha lajmet nga aksidenti i autobusit të Besa Trans në Bullgari
Lexo po ashtu Të gjitha lajmet nga aksidenti i autobusit të Besa Trans në Bullgari

“Një licencë e tillë për autobusin në fjalë nuk është lëshuar nga Ministria e Transportit dhe Lidhjeve dhe menaxheri ua ka dhënë dokumentin e përgatitur fals shoferëve që kanë vozitur autobusin dhe me të kanë kaluar kufirin shtetëror. Gjatë procedurës, prokurori publik kompetent ka ofruar dëshmi se në periudhën prej datës 10.01.2021 deri më 21.11.2021 autobusi ka kaluar 20 herë kufirin shtetëror në vendkalime të ndryshme kufitare”.

Me veprimet e përshkruara i akuzuari ka kryer veprën penale – Falsifikimi i dokumenteve, ndërsa personi juridik ka kryer vepër penale – Falsifikimi i dokumenteve sipas Kodit Penal.

Provat e mbledhura gjatë procedurës paraprake, të cilat kanë të bëjnë me veprimet e doganierëve në vendkalimet kufitare për kontrollin e ekstrakteve të lejeve, Prokuroria Themelore Publike Shkup do t’i dorëzojë për veprime kompetente Departamentit për ndjekjen e krimeve të kryera.

Ndryshe, autobusi i kompanisë “Besa Trans” i cili duke u kthyer prej Stambolli u dogj në autostradën Struma në Bullgari më 23 nëntor të vitit të kaluar, ndërsa 45 persona e humbën jetën.

Në mesin e të vdekurve ishin edhe 12 persona, ndërsa shtatë të tjerë i mbijetuan kësaj fatkeqësie./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Borrell paraqet tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, 'dështimi i tyre do të ketë pasoja të rënda'

Borrell paraqet tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, 'dështimi i tyre do të ketë pasoja të rënda'

Lajme
Kurti flet me zyrtarin e Shtëpisë së Bardhë dhe tre senatorë amerikanë, thotë të ndalet dhuna e grupeve të mbështetura nga Beogradi

Kurti flet me zyrtarin e Shtëpisë së Bardhë dhe tre senatorë amerikanë, thotë të ndalet dhuna e grupeve të mbështetura nga Beogradi

Lajme
Trazirat në veri, Rama: Kurti e Osmani nuk kërkuan të konsultohen me mua - nuk jam baba i Kosovës

Trazirat në veri, Rama: Kurti e Osmani nuk kërkuan të konsultohen me mua - nuk jam baba i Kosovës

Lajme

"1000 vjet në dy minuta" - gazetarja e CNN-it shpjegon historinë mes Kosovës dhe Serbisë

Politikë
Kurti: Mua më ka zgjedhur populli, s’jam emëruar nga ambasadori

Kurti: Mua më ka zgjedhur populli, s’jam emëruar nga ambasadori

Lajme
Berisha për situatën në Kosovë: Një nga nxitësit ka qenë direkt Edi Rama

Berisha për situatën në Kosovë: Një nga nxitësit ka qenë direkt Edi Rama

Lajme
Kalo në kategori