LAJMI I FUNDIT:

Prerja cezariane nuk lejohet vetëm pse dëshironi: Fëmija nuk do të zhvillohet sa duhet dhe ekziston ky rrezik

Prerja cezariane nuk lejohet vetëm pse dëshironi: Fëmija nuk do të zhvillohet sa duhet dhe ekziston ky rrezik

Pse nuk duhet medeomos të përcaktoheni për prerje cezariane?

Reklama

Lindja vagjinale është më e natyrshme, ofron shkallën më të vogël të komplikimeve.

Gratë e lidhin idenë e lindjes vagjinale me dhimbje dhe situatë të pakëndshme.

Prerja cezariane nuk lejohet vetëm pse dëshironi. Por fakti është se po ndodh lindja, transmeton Telegrafi.

Nuk ka rëndësi se kur do të lindë fëmija, dhe dy javë do të thonë për një foshnjë në mënyrë që të gjitha organet e saj të piqen.

Nuk po flasim vetëm për mushkëritë, por edhe për aparatin tretës, duhet të zhvillohen të gjitha sistemet dhe ne mundohemi ta mbajmë fëmijën sa më gjatë në mitër.

Cila është java “ideale” për lindje?

Gjithçka para javës së 39-të është shumë herët. Të detyrosh lindjen e parakohshme rrit shanset që gjithçka të përfundojë me një operacion urgjent cezarian, sepse nuk e di se si do të reagojë mitra ndaj stimulit apo induksionit.

E gjithë kjo është një sulm ndaj natyrës dhe lindja vagjinale e një foshnje siguron stres që maturon mushkëritë, trurin dhe organet e tjera.

Nëse foshnja nuk e kalon atë stres dhe adrenalinë, ajo nuk është e përgatitur në mënyrë adekuate për lindje. Nuk ka nevojë për lojëra. /Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Xhinset e gjera të Jennifer Lopez duken si tuta tepër të lezetshme

Xhinset e gjera të Jennifer Lopez duken si tuta tepër të lezetshme

Moda
Gjashtë arsye ‘të fshehta’ pse barku nuk ka asnjë ndryshim edhe pas dietës apo stërvitjes

Gjashtë arsye ‘të fshehta’ pse barku nuk ka asnjë ndryshim edhe pas dietës apo stërvitjes

Kujdesi për lëkurën dhe trupin
Gisele Bündchen flet për mendimet e vetëvrasjes në kulmin e karrierës: ‘Ndihesha e mbytur’

Gisele Bündchen flet për mendimet e vetëvrasjes në kulmin e karrierës: ‘Ndihesha e mbytur’

Psikoprofil
Përse qentë më shumë i nuhasin femrat gjatë menstruacioneve

Përse qentë më shumë i nuhasin femrat gjatë menstruacioneve

Këshilla dhe arsye
Shpëlajini flokët nga kripa dhe klori pas larjes në det dhe mbrojini nga dielli

Shpëlajini flokët nga kripa dhe klori pas larjes në det dhe mbrojini nga dielli

Flokë dhe stil
Qindra emra shqiptarë dhe ilirë për fëmijën tuaj

Qindra emra shqiptarë dhe ilirë për fëmijën tuaj

Bebja këtu
Kalo në kategori