LAJMI I FUNDIT:

Postoi foto me tifozët e Celtic, Meta tërheq vëmendjen e medieve botërore

Postoi foto me tifozët e Celtic, Meta tërheq vëmendjen e medieve botërore

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka postuar një fotografi me fanellën e Celtic dhe ka ndarë më ndjekësit e tij në rrjetet sociale videon e një goli të Rudi Vatës në derbin ndaj Rangers.

Reklama

Kjo ka bërë që Meta të bëhet top temë e dy gazetave të njohura britanike, ‘The Sun’ dhe gazeta prestigjioze, ‘The Times’.

“Politikani i njohur shqiptar u shfaq duke festuar me tifozët skocezë në Sarajevë, Bosnje-Hercegovinë, në fillim të javës pak para ndeshjes së vlefshme për turin kualifikues të Champions League”, shkruan “The Sun”, që thekson se afeksioni i papritur i kreut të shtetit shqiptar për klubin e famshëm skocez zor se do të venitet shpejt.

Tabolidi britanik nënvizon se fanella me të cilën pozon Presidenti Meta është një dhuratë e ish-yllit të Celtic dhe ish-kapitenit të kombëtares shqiptare, Rudi Vata.

“Ju uroj tifozëve të Celtic FC vetëm fitore dhe ju përshëndes me këtë gol të paharruar të Rudi Vatës në derbin e jetës suaj!”, shkruhet në postimin e Metës, që siç raporton edhe “The Sun” ka marrë komente pozitive nga tifozët skocezë të Celtic.

Në fund, “The Sun” kujdeset të saktësojë se Presidenti Meta ndodhej në Bosnje-Hercegovinë për të marrë pjesë në Samitin e Procesit të Bashkëpunimit të Vendeve të Europës Juglindore, që po u zhvillua në Sarajevë. “Por siç duket qartë ai u largua nga ky qytet me dashurinë e tij të re për Celtic”, shkruan ndër të tjera “The Sun”.

Poashtu Gazeta më e madhe britanike “The Times” ka publikuar në faqen 3 të numrit të sotëm një artikull për videon e Metës, i cili festonte me tifozët e Celtic FC në rrugët e Sarajevës.

“Presidenti i Shqipërisë zbulon se është një tifoz i Celtic”, është titulli i artikullit, që shpjegon më tej se si Meta është bërë tashmë pjesë e një liste të famshme personalitetesh botërore që deklarohen si mbështetës të gjigandit skocez. Meta është bashkuar me reperin Snoop Dogg, dhe aktoren Jennifer Love Heëitt, në listën e gjatë e të pazakontëve me emrat e personaliteteve të famshme botërore që mbështesin skuadrën e Celtic”, ka shkruar ndër të tjera gazeta “The Times”.