LAJMI I FUNDIT:

Polonia dëbon 45 diplomatë rusë që akuzohen për spiunazh

Polonia dëbon 45 diplomatë rusë që akuzohen për spiunazh

Organet e sigurisë në Poloni si dhe kundërzbulimim ABW, ka identifikuar 45 diplomatë rusë si të dyshuar për spiunim – duke i bërë thirrje ministrit të Jashtëm për dëbimin e tyre.

Reklama

Agjencia France Press, raporton se Stanislaw Zaryn u ka thënë gazetarëve se organet e sigurisë kanë përpiluar një listë prej 45 personave, që punojnë në Poloni nën petkun e diplomatit, e që në fakt merren me aktivitete spiunazhi, transmeton Telegrafi.

Ai shtoi se lista e të dyshuarve i është dorëzuar ministrisë së Brendshme, ku ABW kërkon që këta persona të dëbohen nga territori i Polonisë.

Kjo nuk është hera e parë që spiunë rusë që funksionojnë nën petkun e diplomatit, kryejnë aktivitete të tilla dhe që dëbohen nga vende të ndryshme të botës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Jep dorëheqje kryetari i parlamentit kanadez pasi lavdëroi publikisht nazistët para syve të Zelenskyt

Evropa
Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Për herë të parë në histori të SHBA-së, një president i bashkohet protestës së punëtorëve

Amerika
Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Gjykata e New Yorkut: Donald Trump kreu mashtrime gjersa ndërtoi perandorinë e pasurive të paluajtshme

Amerika
Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Vitin e kaluar thoshte se për disa javë do të pushtojnë Ukrainën, tani ministri rus i Mbrojtjes pretendon se lufta do të zgjasë deri më 2025

Evropa
Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Rrahje masive mes kamarierëve dhe klientëve të një restoranti në Venecia

Evropa
Tre të lënduar pas dy shpërthimeve në dy banesa në Suedi – dyshohet se janë të lidhura me një grindje midis bandave kriminale

Tre të lënduar pas dy shpërthimeve në dy banesa në Suedi – dyshohet se janë të lidhura me një grindje midis bandave kriminale

Evropa
Kalo në kategori