LAJMI I FUNDIT:

Policia e Maqedonisë së Veriut ndalon një ish-ushtar të UÇK-së, reagon MPJ

Policia e Maqedonisë së Veriut ndalon një ish-ushtar të UÇK-së, reagon MPJ

Një ish-ushtar i UÇK-së është ndaluar nga Policia e Maqedonisë së Veriut, sipas një njoftimit të Interpolit nga shteti serb.

Reklama

Lidhur me këtë, Jetlir Zyberaj, këshilltari i Ministrit të Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli, ka thënë se ky ndalim është shembull i keqpërdorimit politik që Serbia bën me sistemin e flet-arrestit.

Nën një postim në llogarinë e tij në Facebook, Zyberaj ka shkruar se këtë çështe do ta bisedojnë me Bashkimin Evropian dhe do të kërkojnë veprime të menjëhershme për të parandaluar raste të tilla.

Postimi i plotë:

Dënojmë ndalimin e ish-Ushtarit të UÇK-së, Tomor Morina, nga Policia e Maqedonisë së Veriut sipas një njoftimi të Interpolit të sponsorizuar nga shteti serb.

Kjo është përsëri një shembull i keqpërdorimit politik që Serbia* bën më sistemin e flet-arrestit.

Ne do ta ngremë çështjen tek Bashkimi Evropian dhe do të kërkojmë veprime të menjëhershme për të parandaluar raste të tilla të keqpërdorimit nga Serbia*, përndryshe kundërmasat do të merren nga ana e Kosovës.

Jemi në kontakt me autoritetet e Shkupit dhe besojmë së rasti do të zgjidhet se shpejti në frymen e bashkëpunimit të ngushtë që kemi më Maqedoninë e Veriut.

Falënderim për të gjitha autoritetet në Maqedoninë e Veriut, veqanërisht për lidershipin shqiptar atje.

*Ky përcaktim është pranuar për faktin se shteti i Serbisë ka kryer krimet më të rënda kundër njerëzimit (pas luftës së dytë botërore) në Kosovë, Kroaci dhe Bosnjë e Hercegovinë dhe ende nuk ka kërkuar falje për krimet e kryera.

Shteti serb vazhdon edhe sot të pengojë pajtimin në rajon. /Telegrafi/