LAJMI I FUNDIT:

Plani rus për të dërguar armë bërthamore në Bjellorusi dëshmon se bisedimet Putin-Xi dështuan, thotë Zelensky

Plani rus për të dërguar armë bërthamore në Bjellorusi dëshmon se bisedimet Putin-Xi dështuan, thotë Zelensky

Plani i deklaruar i Rusisë për të zhvendosur armë bërthamore në Bjellorusi është provë se bisedimet midis presidentit rus Vladimir Putin dhe homologut të tij kinez Xi Jinping në fillim të këtij muaji dështuan, tha të premten Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Reklama

Megjithëse Kina ishte dukur se pozicionohej si një ndërmjetës paqeje midis Rusisë dhe Ukrainës në javët para vizitës shtetërore tre-ditore të Xi Jinping në Moskë, takimet midis dy liderëve nuk sollën një përparim domethënës në zgjidhjen e konfliktit, transmeton Telegrafi.

“Sinjali se Rusia dëshiron të vendosë armët e saj bërthamore në Bjellorusi më thotë se takimi me Kinën ishte i pasuksesshëm, ka dështuar”,  tha Zelensky gjatë një vizite në Bucha.

Presidenti ukrainas tha gjithashtu se udhëheqësi i Bjellorusisë Alexander Lukashenko ka “humbur çdo rëndësi”, duke pretenduar se ai “nuk vendos asgjë për llojin e armëve që zhvendosen në vendin e tij”.

Ditë më parë, presidenti rus Vladimir Putin deklaroi se do të zhvendosë armë bërthamore në Bjellorusi. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Dhjetëra ushtarë rusë braktisin pozicionet e tyre në vijën e frontit, sipas pamjeve që po shpërndahen në rrjet

Evropa
Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Pamje dramatike, dhjetëra ushtarë ukrainas ia mësyjnë llogoreve të rusëve

Evropa
Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Momenti kur ukrainasit hedhin në erë tankun rus

Evropa
Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Rubin: Serbia është i vetmi vend në Ballkan ku mediat ruse ‘RT’ dhe ‘Sputnik’ transmetojnë ende

Botë
Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Ish-gjenerali amerikan: Putin më parë përdor armë bërthamore sesa humb luftën në Ukrainë

Evropa

"Po villnin dhe kishin njolla të mëdha në lëkurë": Ushtarët rusë kishin shfaqur shenja helmimi nga rrezatimi në Çernobil

Evropa
Kalo në kategori