Një pilot i Pakistan International Airlines (PIA) kohët e fundit refuzoi të fluturonte me një aeroplan pasi ai bëri një ulje emergjente në Arabinë Saudite, siç thuhet, sepse udhëtimi duhej të vazhdonte përtej orareve të turnit të tij.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, fluturimi PK-9754 u ngrit nga Riadi, por iu desh të bënte një ulje emergjente për shkak të kushteve të këqija të motit në Dammam të Arabisë Saudite.

Sipas The Express Tribune, aeroplani ishte nisur drejt Islamabadit.

Dhe sipas raportimeve nga mediat lokale, piloti anonim refuzoi të fluturonte pas mbërritjes në aeroportin Dammam.

Të frustruar nga vonesa, pasagjerët e fluturimit refuzuan të zbrisnin në aeroplan dhe filluan të protestojnë.

Reklama

Ndërsa situata doli jashtë kontrollit, zyrtarët e aeroportit të Damamit u dërguan për të ndërhyrë dhe për të vendosur rregullin.

Reklama

Pasagjerëve të bllokuar iu sigurua strehim për natën, ndërsa zyrtarët zgjidhën çështjen.

“Një pilot duhet të pushojë sepse është e nevojshme për sigurinë e fluturimit. Të gjithë pasagjerët do të arrijnë në orën 23:00 në aeroportin e Islamabadit dhe deri atëherë të gjitha rregullimet janë bërë në hotele”, shpjegoi një zëdhënës i Pakistan International Airlines për The Gulf News. /Telegrafi/