LAJMI I FUNDIT:

Pikat kufitare në Shqipëri, Kapshtica dhe Kakavija mbi 10 orë pa sistem të përpunimit të të dhënave

Pikat kufitare në Shqipëri, Kapshtica dhe Kakavija mbi 10 orë pa sistem të përpunimit të të dhënave

Sistemi i përpunimit të të dhënave në Kakavijë dhe Kapshticë në palën shqiptare është bllokuar prej më shumë se 10 orësh që prej mbrëmjes të së premtes.

Kryeministri Edi Rama ka bërë të ditur se shkaku është një tjetër sulm kibernetik nga Irani.

Policia ka bërë të ditur se po punon me regjistra me dorë për regjistrimin e hyrje-daljeve nga kjo pikë kufitare. Mësohet se aktualisht nuk janë shënuar radhë të gjata.

Irani sërish sulm kibernetik ndaj Shqipërisë
Lexo po ashtu Irani sërish sulm kibernetik ndaj Shqipërisë

Prej 12 orësh edhe dogana e Kapshticës funksionon pa sistem të përpunimit të të dhënave. Sipas informacioneve të konfirmuara nga drejtoria e kufirit bëhet me dije se po punohet me regjistra, në mënyrë manuale, dhe nuk ka radhë në këtë pikë kufitare.

Deri më tani lëvizjet janë normale, pasi janë shtuar edhe punonjësit e doganës që bëjnë regjistrimin e qytetarëve. Si pasojë e problemit radhë ka pasur për disa orë vetëm mbrëmjen e djeshme. /a2/


Në trend Lajme

Më shumë
Konjufca: Raportet Kosovë-SHBA nuk janë për t’u shqetësuar, kritikat e tyre janë me vend

Konjufca: Raportet Kosovë-SHBA nuk janë për t’u shqetësuar, kritikat e tyre janë me vend

Lajme
Planifikimi për atentat ndaj Kurtit, drejtori i AKI-së raportoi para deputetëve – deputeti Zyba nuk jep detaje të diskutimit

Planifikimi për atentat ndaj Kurtit, drejtori i AKI-së raportoi para deputetëve – deputeti Zyba nuk jep detaje të diskutimit

Siguri
“Ku je kryetar, a je a qysh je a”, “Qysh me i kry bre këto procese se unë amater” – Lekaj e Konjufca shkëmbejnë batuta para fillimit të seancës gjyqësore

“Ku je kryetar, a je a qysh je a”, “Qysh me i kry bre këto procese se unë amater” – Lekaj e Konjufca shkëmbejnë batuta para fillimit të seancës gjyqësore

Drejtësi
Arrestohet në Kosovë njëri nga vëllezërit Avdyli, i akuzuar për vrasje në Norvegji

Arrestohet në Kosovë njëri nga vëllezërit Avdyli, i akuzuar për vrasje në Norvegji

Lajme
Policia publikon fotografinë e disa personave, kërkon ndihmë për arrestimin e tyre

Policia publikon fotografinë e disa personave, kërkon ndihmë për arrestimin e tyre

Lajme
Spitali i Gjakovës për rastin e 4-vjeçares: Kemi ofruar dokumentacionin e kërkuar, policia dhe prokuroria kanë nisur hetimet

Spitali i Gjakovës për rastin e 4-vjeçares: Kemi ofruar dokumentacionin e kërkuar, policia dhe prokuroria kanë nisur hetimet

Lajme
Kalo në kategori