Shumë pak njerëz arrijnë të shmangin pickimet nga insektet.

Kjo çështje bëhet edhe më e dukshme gjatë verës. Ndonjëherë është mjaft e vështirë për të identifikuar se çfarë ju shqetëson saktësisht, transmeton Telegrafi. Pickimi mund të djeg, kruhet, apo edhe të fryhet. Ka shumë insekte të ndryshme, dhe të gjitha ato transmetojnë sëmundje të ndryshme, kështu që është shumë e rëndësishme të identifikoni saktë se çfarë ju shqetëson.

Bright Side tregon disa nga shenjat pas pickimit të insekteve:

Rriqrat

Reagimi i trupit ndaj kafshimit të rriqrës është një njollë e kuqe. Insekti mund të jetë në viktimë për një kohë të gjatë, duke u rritur më shumë dhe duke pirë gjak.

Gjëja më e keqe është se rriqrat infektojnë njerëzit me encefalit dhe shumë sëmundje të tjera. Nëse hiqni insektin nga trupi juaj, por pika e kuqe nuk ik dhe vazhdon të rritet, duhet të shihni një mjek sa më shpejt të jetë e mundur.

Grerëza

Zona që u pickua nga një grerëz bëhet e kuqe dhe fryrë seriozisht. Viktima ndien dhimbje shumë të keqe, madje edhe më keq sesa dhimbja nga një goditje e nxehtë. Helmi i grerëzës është edhe më toksik sepse vetë insekti është në madhësi më të madhe. Helmi përmban histaminë dhe acetilkolinë.

Nëse viktima ndjehet e ftohtë në gjymtyrë, veshët dhe buzët e tij shkojnë blu, ose fillojnë problemet me frymëmarrjen, viktima duhet të vizitojë një mjek.

Bleta

Ju duhet të hiqni thumbin që mund të jetë ende në vendin e sulmuar. Lëkura zakonisht bëhet e kuqe dhe e fryrë. Një person ndjen djegie, një dhimbje të mprehtë dhe një kruajtje e rëndë shfaqet pak më vonë. Nëse nuk jeni alergjik, këtu përfundojnë problemet tuaja. Sidoqoftë, nëse një person është alergjik ndaj helmit të bletëve, ai ose ajo mund të ketë probleme me frymëmarrjen, gjë që është një shqetësim serioz.

Mushkonja

Pickimet e mushkonjave duken si njolla të kuqe të ënjtura. Më shpesh ato shfaqen në zona të hapura të trupit. Mushkonjat pickojnë vendet ​​ku lëkura është shumë e hollë dhe është e lehtë të arrish në enët e gjakut. Kur pickojnë, ato injektojnë pështymën e tyre në plagë. Pështyma përmban antikoagulantë që e bëjnë gjakun më të hollë. Ata bëjnë që lëkura të bëhet e kuqe, të kruhet dhe të fryhet.

Morra

Nëse vëreni pika të vogla të kuqe që duken si pickime të mushkonjave në vendet ku rriten flokët – në kokën tuaj, qafën dhe prapa veshëve – do të thotë që ju keni pickuar nga morrat e kokës ose morrat tjera. Nëse pika të tilla shfaqen në shpinë, bark, duar ose këmbë, ato duhet të kenë qenë prerje. Pickimet janë disa metra larg njëra-tjetrës, dhe lëkura duket sikur të ishte shpuar.

/Telegrafi/