Nutricionistët rekomandojnë disa ushqime që mund t’ju ndihmojnë të hiqni qafe yndyrën e brendshme pas moshës 50 vjeçare, e cila mund të jetë veçanërisht e rrezikshme për shëndetin tuaj.

Reklama

Lista përfshin: qimnon, miell bananeje të gjelbër, ushqime të fermentuara, peshk të yndyrshëm dhe zarzavate të errëta.

Dhjami që ndodhet nën lëkurën e barkut mund të jetë mjaft i rrezikshëm për shëndetin tuaj, theksojnë ekspertët.

“Yndyra viscerale është e rrezikshme për shëndetin tuaj për disa arsye. Së pari, ndodhet në pjesën e përparme të trupit, ku krijon stres të konsiderueshëm në zemër dhe organe të tjera vitale. Kjo e vë individin në rrezik për sëmundje të zemrës dhe goditje në tru, midis gjendjeve të tjera kronike”.

“Së dyti, nëse krijohet, atëherë formohet rreth organeve dhe indeve, gjë që e bën të vështirë humbjen, duke rritur rrezikun e sëmundjeve kronike”, ka thënë Trista Best nga Balance One Supplements.

Për të hequr qafe yndyrën e barkut, dietologët rekomandojnë përfshirjen e ushqimeve të mëposhtme në dietën tuaj të përditshme:

Antibiotiku natyral - thuhet se kjo bimë shëron gjithçka, përveç vdekjes Antibiotiku natyral - thuhet se kjo bimë shëron gjithçka, përveç vdekjes

Qimnoni

(Foto: Simply Recipes)

Nëse po kërkoni një mënyrë të shkëlqyeshme për të reduktuar masën e yndyrës së brendshme duke shtuar një shije të pasur në pjatat tuaja të preferuara – merrni parasysh të shtoni pak qimnon në recetat tuaja.

“Përdorimi i vazhdueshëm dhe afatgjatë i qimnonit mund të ndihmojë në uljen e depozitave të yndyrës në të gjithë trupin duke rregulluar insulinën, sepse kur qelizat thithin shumë glukozë, trupi e kthen atë në yndyrë. Insulina adekuate mund ta lehtësojë këtë fenomen”, ka sqaruar Best.

Pluhur bananeje të gjelbër

(Foto: Single Ingredient Groceries)

Nëse po kërkoni një mënyrë të shkëlqyeshme për të reduktuar yndyrën e brendshme ndërsa shijoni ushqimet tuaja të preferuara, provoni të shtoni pak pluhur bananeje të gjelbër në recetat tuaja në vend të miellit të bardhë.

Pluhuri i bananes së gjelbër është një nga burimet më të pasura të niseshtesë rezistente ndaj probiotikëve, e cila është një lëndë ushqyese e veçantë që është treguar se ndihmon në bërjen e qelizave tuaja më të përgjegjshme ndaj insulinës, e cila në fund të fundit ndihmon në parandalimin e depozitimit të yndyrës rreth belit tuaj.

Pse është mirë të hani një banane para se të flini? Pse është mirë të hani një banane para se të flini?

Ushqimi i fermentuar

(Foto: McCormick)

Ushqimet e fermentuara janë një mënyrë e shijshme për të reduktuar masën e yndyrës viscerale.

Disa studime kanë lidhur një rritje të baktereve të dobishme të zorrëve me një ulje të masës yndyrore të brendshme. Përfshirja e ushqimeve të fermentuara duke përfshirë kosin, kefirin ose lakër turshi, mund të ketë një ndikim pozitiv në tretje dhe një sërë procesesh të tjera që ndihmojnë në ruajtjen e peshës normale dhe yndyrës së barkut.

Peshku i yndyrshëm

(Foto: News-Medical)

Shtimi i peshkut të pasur me acide omega-3 yndyrore në dietën tuaj, mund të ketë edhe përfitime tjera krahas shëndetit të zemrës – gjithashtu mund t’ju ndihmojë të hiqni yndyrën e rrezikshme viscerale.

Peshqit e yndyrshëm, si salmoni dhe sardelet, janë të pasur me vitaminë D dhe omega-3, derisa nivelet e ulëta të të dyjave shoqërohen me yndyrë më të lartë viscerale.

Ushqimi i gjelbër që duhet ta hani për të shpejtuar metabolizmin Ushqimi i gjelbër që duhet ta hani për të shpejtuar metabolizmin

Zarzavate me gjethe të errëta

(Foto: OneGreenPlanet)

Spinaqi dhe lakra jeshile janë të shkëlqyera për të shtuar fibra dhe lëndë ushqyese thelbësore në dietën tuaj, si dhe për të ndihmuar në heqjen e yndyrës së brendshme.

Zarzavatet me gjethe të errëta, si spinaqi dhe lakra e gjelbër, janë burime të mira të kalciumit, një mineral që është treguar se redukton hormonet e depozitimit të yndyrës dhe lidhet me reduktimin e yndyrës viscerale te individët me mbipeshë dhe obezë. /Telegrafi/