Përleshjet vdekjeprurëse shpërthyen në jug të Idlib të sot, disa orë pas një marrëveshje armëpushimi midis Rusisë dhe Turqisë që synonte t’i jepte fund luftimeve në enklavën e fundit të rebeluar në Siri.

Një monitorues i luftës tha që luftimet shpërthyen në rajonin Jabal al-Zawiya midis forcave të qeverisë siriane dhe kryengritësve xhihadistë të Partisë Islamike të Turkistanit. Pesëmbëdhjetë njerëz u vranë, tha Observatori Sirian.

Banorët dhe forcat e opozitës thanë se dhuna ishte zmadhuar diku tjetër. Por përplasjet nënvizuan brishtësinë e marrëveshjes të së enjtes midis Rusisë, e cila mbështet forcat e presidentit Bashar al-Asad, dhe Turqisë. Ankaraja mbështet luftëtarët rebelë por ka më pak ndikim mbi xhihadistët e rreptë që kontrollojnë pjesë të mëdha të Idlib, transmeton Telegrafi.

Armëpushimi synon të përmbajë një konflikt që ka zhvendosur gati një milion njerëz në tre muaj në veri-perëndim të Sirisë.

Disa marrëveshje të mëparshme për t’i dhënë fund luftimeve në Idlib janë rrëzuar. Analistët dhe banorët thanë se ata kishin frikë se armëpushimi i fundit do të zbehej, pasi nuk adresonte ndonjë krizë humanitare. /Telegrafi/