LAJMI I FUNDIT:

Përgjumje e tepërt? Nëse e teproni, mund të jetë një shenjë e heshtur e sëmundjes

Përgjumje e tepërt? Nëse e teproni, mund të jetë një shenjë e heshtur e sëmundjes

Pse ju flihet kaq shumë gjatë ditës?

Reklama

Përgjumja e shpeshtë ose përgjumja e rregullt për periudha të gjata gjatë ditës mund të jetë një shenjë e demencës së hershme te të rriturit, zbuloi një studim i ri.

Të rriturit që flinin të paktën një herë në ditë ose më shumë se një orë në ditë kishin 40% më shumë gjasa për të zhvilluar Alzheimer, sipas studimit të publikuar në “Alzheimer’s and Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association”.

“Ne zbuluam se lidhja midis përgjumjes së tepërt gjatë ditës dhe demencës ishte e pranishme edhe pas rregullimit të sasisë dhe cilësisë së gjumit gjatë natës,” tha në një deklaratë për CNN bashkëautorja Dr. Yue Leng, një profesoreshë e psikiatrisë në Universitetin e Kalifornisë.

“Unë mendoj se publiku nuk është i vetëdijshëm se Alzheimer është një sëmundje e trurit që shpesh shkakton ndryshime në humor dhe gjumë,” tha Dr. Richard Isaacson, drejtor i Klinikës së Parandalimit të Alzheimerit në Qendrën për Shëndetin e Trurit në Florida.

Dremitja gjatë ditës mund të jetë gjithashtu një sinjal i ndryshimeve të trurit që janë “të pavarura nga gjumi i natës”, tha Leng.

Të rriturit duhet të dremisin minimalisht 15 deri në 20 minuta para orës 15:00 në mënyrë që të shmangin dëmtimin e trurit gjatë natës. Çdo ndryshim që lidhet me gjumin duhet të diskutohet me mjekun.

“Unë mendoj se nuk është kurrë vonë për dikë që të jetë në gjendje të bëjë një ndryshim të stilit të jetesës së shëndetshme për trurin ose t’i kushtojë më shumë vëmendje shëndetit të trurit,” tha Isaacson.

“Ta bësh gjumin prioritet, t’i kushtosh vëmendje cilësisë së gjumit dhe të flasësh me mjekun për gjumin: të gjitha këto janë gjëra kritike.” /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
A mund të rritet penisi në mënyrë natyrale dhe a ka rëndësi madhësia e penisit për femrat?

A mund të rritet penisi në mënyrë natyrale dhe a ka rëndësi madhësia e penisit për femrat?

Shëndetësi
Mund të shkaktojë humbje të shikimit: Një simptomë e heshtur në sy tregon se keni shtypje të lartë të gjakut

Mund të shkaktojë humbje të shikimit: Një simptomë e heshtur në sy tregon se keni shtypje të lartë të gjakut

Shëndetësi
Sa kohë duhet të kalojë midis vakteve për tretje optimale

Sa kohë duhet të kalojë midis vakteve për tretje optimale

Shëndetësi
Katër pijet që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

Katër pijet që mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës

Ushqim i shëndetshëm
Sëmundja që mund ta shënojë fundin e karrierës së Celine Dion

Sëmundja që mund ta shënojë fundin e karrierës së Celine Dion

Shëndetësi Lajme
Simptomat më pak të njohura që tregojnë se keni probleme me zorrët

Simptomat më pak të njohura që tregojnë se keni probleme me zorrët

Shëndetësi
Kalo në kategori