LAJMI I FUNDIT:

Përdorni vaj kokosi në flokët tuaj? Ja pse ndoshta duhet të ndaloni

Përdorni vaj kokosi në flokët tuaj? Ja pse ndoshta duhet të ndaloni

Ngjashëm me konturimin, pastrimin e dyfishtë dhe fshehësin, vaji i kokosit është bërë një element kryesor në regjimet e bukurisë së shumë njerëzve. Dhe nëse nuk përdorni vaj kokosi, ka shumë të ngjarë që dikush t’ju ketë treguar gjithçka në lidhje me përfitimet e tij.

Reklama

Njerëz të famshëm si Kourtney Kardashian dhe Miranda Kerr kanë predikuar përfitimet e vajit natyror prej vitesh dhe markat kanë krijuar linja të tëra për flokët që përmbajnë vaj kokosi.

Thënë kjo, para se të filloni të tërhiqeni dhe ta përdorni atë nga koka te këmbët, ju mund të dëshironi të dëgjoni këshillat e një eksperti. Pasi doli lajmi se vaji i kokosit mund të ishte i keq për lloje të caktuara të lëkurës, shumë u interesuan të dinë a vlen e njëjta për flokët. Sidomos pasi ishim dëshmitarë të një rritjeje të madhe njerëzish që kërkonin në internet për këtë.

Ross Charles, pronari i parukerisë Ross Charles dha mendimin e tij.

A është vaji i kokosit i mirë apo i keq për flokët tanë të thatë?

“Njerëzit shpesh përdorin vajra flokësh për të lagur flokët e tyre, por unë shpesh them se kur flokët kanë nevojë për lagështi, ato janë të etura dhe kanë nevojë për një pije. Në fakt, vaji dhe uji nuk përzihen. Vaji  largon ujin dhe/ose e shtyn atë jashtë flokut ose e ndalon atë të futet në flokë”, tha ai.

Çfarë saktësisht po bën vaji i kokosit në flokët tanë, atëherë?

“Nëse flokët tuaj janë dëmtuar nga ngjyra, ose janë të dobëta dhe të brishtë, ju duhet të merrni aminoacide në boshtin e flokëve, kështu që padyshim nuk doni t’i lyeni flokët me vaj. Vajrat e flokëve – dhe veçanërisht vaji i kokosit – kanë tendencë të depërtojnë në çdo vrimë të vogël në boshtin tuaj të flokëve dhe të maskojnë problemin e vërtetë për të vepruar si një rregullim i shpejtë; kjo nuk do t’i ndihmojë flokët tuaj në planin afatgjatë dhe është një nga arsyet kryesore që ju këshilloj të mos përdorni vajra në flokët tuaj”, shton Ross.

Çfarë duhet të përdorim për të hidratuar flokët?

“Në vend që të përdorni vajra, përdorni gjithmonë produkte me PH të ulët në flokët tuaj. Kjo do ta mbajë kutikulën më të rrafshët, do të thotë më pak ngatërresa. Përdorni maska ​​hidratuese rregullisht si një alternativë ndaj vajrave për të depërtuar me të vërtetë në flokë të thatë dhe të dëmtuar dhe për të filluar një proces trajtimi afatgjatë për flokë të shëndetshëm dhe të fortë”, përfundon Charles. /Telegrafi/


Në trend Femra

Më shumë
Katër modele fustanesh që do t'i shohim kudo: Theksi është kombinimi i rehatisë, prakticitetit dhe elegancës

Katër modele fustanesh që do t'i shohim kudo: Theksi është kombinimi i rehatisë, prakticitetit dhe elegancës

Keshilla Modë
Për shkak të saj, burrat divorcohen dhe prishin familjen: Ajo joshi dashnorin 16 vite më të ri, të cilit dikur ia ndërronte pelenat

Për shkak të saj, burrat divorcohen dhe prishin familjen: Ajo joshi dashnorin 16 vite më të ri, të cilit dikur ia ndërronte pelenat

Psikoprofil
Prindërit tregojnë një truk të pazakontë që e bën foshnjën të ndalojë së qari menjëherë

Prindërit tregojnë një truk të pazakontë që e bën foshnjën të ndalojë së qari menjëherë

Bebja këtu
Pesë rregullat e modës për zonjat më të shëndosha

Pesë rregullat e modës për zonjat më të shëndosha

Keshilla Modë
‘Çdo mëngjes i numëroj thinjat dhe rrudhat’ – Salma Hayek tregoi si duket pa makijazh

‘Çdo mëngjes i numëroj thinjat dhe rrudhat’ – Salma Hayek tregoi si duket pa makijazh

Femra
Michelle Pfeiffer ka pozuar pa grim dhe ka treguar se sa e përsosur duket në dekadën e shtatë

Michelle Pfeiffer ka pozuar pa grim dhe ka treguar se sa e përsosur duket në dekadën e shtatë

Femra
Kalo në kategori