LAJMI I FUNDIT:

Përbërësit natyralë që mund të ndihmojnë në lehtësimin e djegies nga dielli

Përbërësit natyralë që mund të ndihmojnë në lehtësimin e djegies nga dielli
(Foto: Pexels)

Janë dy përbërës natyralë, të cilët mund të ndihmojnë në lehtësimin e djegies nga dielli

Megjithatë, sipas dermatologes Geeta Yadav, themeluese e FACET Dermatology në Toronto, fillimisht duhet të aplikoni aloe vera, pastaj vaj kokosi.

Sipas saj, aloe vera e lejon lëkurën të marrë frymë dhe përdoret më së miri fillimisht për djegiet nga dielli.


Koha e duhur dhe mbrojtja e nevojshme ndaj ekspozimit në diell
Lexo po ashtu Koha e duhur dhe mbrojtja e nevojshme ndaj ekspozimit në diell

Ndërkaq, vaji i kokosit është më mirë të përdoret më vonë në fazën e rikuperimit të djegieve, kur lëkura po zhvishet.

Gjithashtu, dermatologia rithekson se duhet ta shmangni diellin e fortë në periudhën nga ora 11:00 deri në 15:00, si dhe të përdorni krem kundër diellit.

Ilaçi më i mirë për djegien nga dielli tashmë është në kuzhinën tuaj
Lexo po ashtu Ilaçi më i mirë për djegien nga dielli tashmë është në kuzhinën tuaj

/Telegrafi/