LAJMI I FUNDIT:

Për gjashtë muaj nuk ka të ndalur shpërthimi i vullkanit në Islandë, po konsiderohet më i gjati në 50 vitet e fundit

Për gjashtë muaj nuk ka të ndalur shpërthimi i vullkanit në Islandë, po konsiderohet më i gjati në 50 vitet e fundit

Sot janë bërë gjashtë muaj që kur në afërsi të kryeqytetit të Islandës, ka filluar shpërthimi i vullkanit që po habit edhe ekspertët dhe që prej më shumë se gjysmë shekulli u shkakton problem banorëve. Llava e parë filloi të dal nga krateri i vullkanit Fagradalsfjal, gjatë 19 marsit.

Reklama

Spektakli gjashtëmujor varion nga sasia e llavës që ngitet në ajër, e tashmë është bërë një atraksion turistik duke arritur t’ua tërheq vëmendjen mbi 300.000 turistëve, transmeton Telegrafi.

Vullkani gjendet në ishullin Rejkjanes, në jugperëndim të Rejkjavik. Ky është shpërthimi i gjashtë i vullkanit në Islandë gjatë 20 viteve të fundit dhe njëherit më i gjati në 50 vitet e fundit.

“Gjashtë muaj shpërthim janë të gjata”, ka thënë vullkanologu Torvaldur Tordarson.

Por sipas tij sasia e nxjerr e llavës është e  barabartë me 143 milionë metër kub – nuk është as afër rekordit. Shpërthimi më i gjatë i vullkanit në Islandë ka ndodhur në ishullin Surtsej dhe ka zgjatur katër vite, nga nëntori i vitit 1963 deri më 1967.

E numri i vizitorëve në Fagradalsfjal është sigurisht më i madh sesa 300.000, pasi që numërimi i tyre ka filluar pesë ditë pas shpërthimit. Në muajin e parë u hapën gjashtë të çara që formuan shtatë kratere të vegjël nga të cilët dy janë ende të dukshëm. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Historia e 'rrjetit prej rreth 8 mijë bunkerësh nëntokësorë' në Zvicër, që janë bërë sërish të nevojshëm për ushtrinë

Historia e 'rrjetit prej rreth 8 mijë bunkerësh nëntokësorë' në Zvicër, që janë bërë sërish të nevojshëm për ushtrinë

Evropa
Ministri i jashtëm rus thotë se SHBA-ja është “drejtpërdrejt në luftë” me Moskën

Ministri i jashtëm rus thotë se SHBA-ja është “drejtpërdrejt në luftë” me Moskën

Evropa
Si përgatiten snajperistët

Si përgatiten snajperistët "Fantazmë" të Ukrainës drejt një misioni luftarak

Evropa
Norvegjia arrestoi ish-komandantin e Wagnerit që tentoi të kthehej në Rusi

Norvegjia arrestoi ish-komandantin e Wagnerit që tentoi të kthehej në Rusi

Evropa
Forcat ukrainase po avancojnë në jug të Bakhmutit

Forcat ukrainase po avancojnë në jug të Bakhmutit

Evropa
Po mundohej të gjuante dronin sulmues të ukrainasve, ushtari rus e pëson keq kur predha i bie në kokë duke e lënë pa ndjenja

Po mundohej të gjuante dronin sulmues të ukrainasve, ushtari rus e pëson keq kur predha i bie në kokë duke e lënë pa ndjenja

Evropa
Kalo në kategori