LAJMI I FUNDIT:

Për çka po akuzohet gruaja e “El Chapos”?

Për çka po akuzohet gruaja e “El Chapos”?

Gruaja e “mbretit” të drogës Joaquin “El Chapo” Guzman Loera u arrestua të hënën në Virginia me akuzat në lidhje me përfshirjen e pretenduar në trafikun ndërkombëtar të drogës, njoftoi Departamenti i Drejtësisë së SHBA-së.

Reklama

Emma Coronel Aispuro, 31, u kap në Aeroportin Ndërkombëtar të Dulles dhe po përballet me akuza për komplot për shpërndarjen e një kilogrami ose më shumë heroine, pesë kilogramë ose më shumë kokaine, 1000 kilogramë ose më shumë marihuanë dhe 500 gramë ose më shumë metamfetamina për import të paligjshëm në vend, raporton cnn.

Sipas një aktakuze penale, “ekziston një shkak i mundshëm për të besuar se, të paktën nga ose rreth vitit 2014 dhe të paktën më ose rreth 19 janarit të 2017, Coronel bëri me vetëdije dhe qëllimisht komplotoin me Guzman dhe të tjerët ” për të shpërndarë drogë, transmeton Telegrafi.

Akuza thotë se FBI-ja beson se ajo merrte mesazhe nga Guzman përmes togerëve të tij, bashkëpunëtorëve dhe katër djemtë gjersa El Chapo ishte në një burg meksikan.

Pasi Guzmán u rikthye në Meksikë në janar 2016, gruaja e tij pretendohet se ishte angazhuar në planifikimin e një arratisjeje tjetër nga burgu para se të ekstradohej në Shtetet e Bashkuara në janar të 2017, thanë zyrtarët.

Guzman – i cili drejtoi një perandori globale të narkotikëve, korrupsionit dhe dhunës – u dënua pas një gjykimi në vitin 2019 dhe u dënua me burgim të përjetshëm.

Ndryshe, Guzman dhe Coronel janë martuar në vitin 2007. FBI-ja pretendon se babai i saj, Ines, ishte anëtar i kartelit të drogës së Guzmanit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Serbia liroi Radoiçiqin e akuzuar për sulm terrorist, dënoi aktivisten për të drejtat e njeriut – shpërthejnë akuzat ndaj Vuçiqit

Serbia liroi Radoiçiqin e akuzuar për sulm terrorist, dënoi aktivisten për të drejtat e njeriut – shpërthejnë akuzat ndaj Vuçiqit

Serbia
“Ku janë zjarrfikësit, atje po vdesin 50 njerëz” - pamjet dramatike pas aksidentit në Itali

“Ku janë zjarrfikësit, atje po vdesin 50 njerëz” - pamjet dramatike pas aksidentit në Itali

Evropa
“Çfarë më shikoni, do të vras”, pamjet shokuese të vrasjes brutale në rrugëve të New Yorkut – i riu theret për vdekje para syve të partneres

“Çfarë më shikoni, do të vras”, pamjet shokuese të vrasjes brutale në rrugëve të New Yorkut – i riu theret për vdekje para syve të partneres

Amerika
Para aksidentit fatal, shoferi i autobusit të djegur në Venedik kishte postuar një fotografi

Para aksidentit fatal, shoferi i autobusit të djegur në Venedik kishte postuar një fotografi

Evropa
Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve

Forcat speciale të ukrainasve shkatërrojnë konvojin me mjete ushtarake të rusëve

Evropa

"Teorema e Pitagorës" gjendet në një pllakë balte 1000 vjet më e vjetër se Pitagora

Botë
Kalo në kategori