LAJMI I FUNDIT:

Pas shpërthimeve nënujore, shfaqet një njollë e madhe pranë gazsjellësit Nord Stream në Danimarkë – publikohen pamjet e rrjedhjes së gazit

Pas shpërthimeve nënujore, shfaqet një njollë e madhe pranë gazsjellësit Nord Stream në Danimarkë – publikohen pamjet e rrjedhjes së gazit

Kremlini ka bërë të ditur se nuk përjashton mundësinë që dëmi i shkaktuar në gazsjellësin Nord Stream në Detin Baltik mund të jetë sabotuar, derisa Komisioni Evropian më herët kishte njoftuar për rrjedhje të gazit në gazsjellës që transporton gazin nga Rusia drejt Evropës.

Reklama

Nord Stream AG që menaxhon me gazsjellësin, më herët ka njoftuar se tri linja detare të Nord Stream kanë pësuar dëme brenda një dite, transmeton Telegrafi.

“Nuk përjashtohet asnjë mundësi”, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov, i cili njihet si mbështetës i fuqishëm dhe njeri i besueshëm i Putinit dhe që nuk heziton të propagandoj.

Autoriteti Danez i Energjisë (DEA), thotë se ka shumë gaz që rrjedh dhe se vrima në Nord Stream 2 është e madhe.

Autoriteti danez i Energjisë (DEA), ka njoftuar se rrjedhje të madhe të gazit nga një vrimë të hapur në Nord Stream.

Kreu i kësaj agjencie daneze thotë se rrjedhja e gazit do të vazhdojë edhe ditëve në vijim, e sipas ekspertëve një gjë e tillë mund të vazhdojë me javë.

Thotë se sasi e madhe e gazit ka dalë mbi sipërfaqe dhe gjykuar nga “vrima”, duket se gypi është dëmtuar rëndë. E rojat bregdetare të Danimarkës kanë paralajmëruar anijet që të mos lundrojnë në këtë pjesë.

Ushtria daneze ka publikuar pamjet nga helikopteri, ku shihet sipërfaqja e ujit e mbushur me gazin që ka rrjedhur nga gypi.

Kjo njollë është dhjetëra metra e gjerë – e disa thonë se shkon deri në 200 metra.

Televizioni suedez SVT raporton se sizmologët kanë regjistruar shpërthime nënujore në afërsi të gazsjellësit Nord Stream në 36 orët e fundit. Shpërthime janë regjistruar edhe në afërsi të vendit ku ka ardhur deri te rrjedhja. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Ishin strehuar në istikame duke menduar se nuk do t’i shohin, momenti kur droni kamikaz ukrainas godet ushtarët rusë

Evropa
Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Evropa
Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Kthimi i tij në punë do të kushtonte mbi 500 milionë dollarë – ja çfarë ka mbetur nga aeroplani më i madh në botë, i shkatërruar në Ukrainë

Botë
Pjesëtarët e grupit mercenar rus Wagner janë rikthyer në shtëpi nga fushëbeteja për të vrarë sërish

Pjesëtarët e grupit mercenar rus Wagner janë rikthyer në shtëpi nga fushëbeteja për të vrarë sërish

Evropa
Nga stuhia e fortë nuk arritën të zbresin në Beograd, piloti urdhërohet të niset për në Prishtinë – pasagjerët serbë nuk e lejuan

Nga stuhia e fortë nuk arritën të zbresin në Beograd, piloti urdhërohet të niset për në Prishtinë – pasagjerët serbë nuk e lejuan

Serbia
Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Ukrainasit godasin ndërtesën e FSB-së në Kursk, droni u përplas në qendër të qytetit në perëndim të Rusisë

Evropa
Kalo në kategori