Pekini regjistroi rastin e parë të COVID-19 në gati gjashtë muaj të mërkurën, ndërsa autoritetet kineze përpiqen të parandalojnë përhapjen e variantit Delta.

Kina regjistroi 49 raste të reja të mërkurën, duke përfshirë 24 infeksione lokale nga tre provinca shtesë, sipas Komisionit Kombëtar të Shëndetit (NHC), duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve të lidhura me grupin e ri në të paktën 175, raporton cnn.

Megjithëse numërimi i fundit në të gjithë vendin shënon një rënie të lehtë nga 86 rastet e regjistruara të martën – rritja më e lartë e një dite që nga janari – përhapja e virusit përtej kufijve provincialë po shkakton alarm midis udhëheqësve të vendit, pas më shumë se një viti të numrave të ulët dhe rifilloi jetën e përditshme.

Një rast i dytë i ri u raportua në Pekin të enjten pasdite, me autoritetet shëndetësore që përshkruanin dy rastet lokale si një burrë dhe grua që kishin udhëtuar kohët e fundit në një qytet në provincën Hunan që ka qenë i lidhur me shpërthimin e fundit.

Coronavirusi u zbulua për herë të parë në qytetin qendror kinez të Wuhanit në fund të vitit 2019, duke u përhapur me shpejtësi në të gjithë Kinën dhe botën. Pavarësisht se ishte vendi i parë që iu nënshtrua virusit, Kina që atëherë ka arritur të frenojë me sukses përhapjen e tij.

Përhapja aktuale, megjithatë, paraqet një kërcënim të ri, me variantin Delta më të transmetueshëm të identifikuar në qytetin lindor të Nanjing, kryeqyteti i provincës Jiangsu dhe një qendër kryesore industriale dhe transporti në shtëpi për më shumë se 9.3 milionë njerëz. /Telegrafi/