LAJMI I FUNDIT:

Pamjet tregojnë kolonën e përforcimeve policore në momentin kur u nisën për t’iu bashkuar luftës kundër kartelit Sinaloa

Pamjet tregojnë kolonën e përforcimeve policore në momentin kur u nisën për t’iu bashkuar luftës kundër kartelit Sinaloa

Forcat meksikane të sigurisë arrestuan të enjten udhëheqësin e kartelit të drogës Ovidio Guzman, një djalë i lordit famëkeq të drogës Joaquin “El Chapo” Guzman, duke shkaktuar një valë dhune përpara një vizite të presidentit amerikan Joe Biden javën e ardhshme.

Reklama

Dhuna ndodhi kryesisht në qytetin Culiacan në shtetin verior Sinaloa, shtëpia e kartelit të fuqishëm të drogës me të njëjtin emër që El Chapo drejtoi përpara ekstradimit të tij në Shtetet e Bashkuara në vitin 2017, transmeton Telegrafi.

Guvernatori i shtetit Ruben Rocha tha se shtatë anëtarë të forcave të sigurisë ishin vrarë, duke përfshirë një kolonel, dhe 21 ishin plagosur si dhe tetë civilë.

Rocha tha se kishte pasur 12 përleshje me forcat e sigurisë, 25 akte grabitjeje dhe 250 automjete ishin djegur dhe përdorur për të bllokuar rrugët.

“Nesër mendojmë se do të mund të punojmë normalisht”, tha ai, duke shtuar se nuk kishte diskutuar për thirrjen e më shumë përforcime nga ushtria apo Garda Kombëtare.

Sipas një video e cila po përhapet në rrjetet sociale shihen përforcime policore rrugës për t’iu bashkuar luftës kundër kartelit Sinaloa. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
“Dëgjuam fjalë të zbrazëta nga Vuçiqi - radhën e ka BeH”: Mediumi serb me një analizë për ngjarjet në Kosovë dhe për përhapjen e mundshme të konfliktit në rajon

“Dëgjuam fjalë të zbrazëta nga Vuçiqi - radhën e ka BeH”: Mediumi serb me një analizë për ngjarjet në Kosovë dhe për përhapjen e mundshme të konfliktit në rajon

Serbia
Kadyrov publikon një video ku djali i tij ‘merr ligjin në duart e tij’ dhe rreh një adoleshent që dogji Kuranin – thotë se ‘bëri gjënë e duhur’

Kadyrov publikon një video ku djali i tij ‘merr ligjin në duart e tij’ dhe rreh një adoleshent që dogji Kuranin – thotë se ‘bëri gjënë e duhur’

Botë
Zbulohet droni kamikaz nënujor i Ukrainës

Zbulohet droni kamikaz nënujor i Ukrainës

Botë
Ishte vendosur nga Kina, Filipinet heqin barrierën në zonën e kontestuar detare

Ishte vendosur nga Kina, Filipinet heqin barrierën në zonën e kontestuar detare

Azia
Trump pozoi me një armë: Dua ta blej një

Trump pozoi me një armë: Dua ta blej një

Amerika
Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Inteligjenca britanike: Rusët u mundën në Bakhmut, janë të zhgënjyer - flasin për humbje të mëdha

Evropa
Kalo në kategori