LAJMI I FUNDIT:

Pamjet e mahnitshme tregojnë testin e municionit të ri Excalibur S nga Raytheon, të drejtuar me saktësi të madhe

Pamjet e mahnitshme tregojnë testin e municionit të ri Excalibur S nga Raytheon, të drejtuar me saktësi të madhe

Raytheon Co, një nga kontraktorët më të mëdhenj në botë për mbrojtjen, ka lëshuar një video të jashtëzakonshme të një provë të kohëve të fundit të municionit të saj të ri Excalibur S të nisur me top, të drejtuar me precizion.

Reklama

Postuar në kanalin Raytheon Youtube, video tregon municionin Excalibur S i drejtuar me precizion që shënoi goditje të drejtpërdrejta në lëvizjen e objektivave në një provë nga marina e SHBA-së, transmeton Telegrafi. Ky variant Excalibur përdor GPS dhe udhëzime lazer për të goditur një objektiv në lëvizje.

Excalibur S përdor teknologjinë GPS dhe përfshin një lazer gjysmë aktiv për të goditur objektet tokësore dhe detare.

“Përdorimi i artilerisë për të goditur objektiva lëvizës u jep ushtarëve më shumë fleksibilitet”, tha Sam Deneke , nënkryetar i Raytheon Land Warfare Systems. “Artileria zakonisht përdoret për të goditur objektet e palëvizshme, por Excalibur S zgjeron aftësinë e artilerisë në fushëbetejë”.

Excalibur është një armë e saktë e vërtetë, duke ndikuar në një distancë rrezesh prej më pak se dy metra nga objektivi. Përdorur gjerësisht nga forcat e artilerisë amerikane dhe ndërkombëtare, Excalibur është përdorur më shumë se 1.400 herë në luftime. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Serbia
Vuçiq takon përfaqësuesit e QUINT-it, thotë se është “një nga momentet më të vështira për Serbinë” – tregon se çfarë kërkoi prej tyre

Vuçiq takon përfaqësuesit e QUINT-it, thotë se është “një nga momentet më të vështira për Serbinë” – tregon se çfarë kërkoi prej tyre

Serbia
“Dëgjuam fjalë të zbrazëta nga Vuçiqi - radhën e ka BeH”: Mediumi serb me një analizë për ngjarjet në Kosovë dhe për përhapjen e mundshme të konfliktit në rajon

“Dëgjuam fjalë të zbrazëta nga Vuçiqi - radhën e ka BeH”: Mediumi serb me një analizë për ngjarjet në Kosovë dhe për përhapjen e mundshme të konfliktit në rajon

Serbia
Dy serbë nga sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit po trajtohen në një spital të Novi Pazarit – mediat serbe tregojnë për gjendjen e tyre

Dy serbë nga sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit po trajtohen në një spital të Novi Pazarit – mediat serbe tregojnë për gjendjen e tyre

Serbia
Ukrainasit publikojnë pamjet: Me HIMARS-in amerikan goditëm komandën ruse në Kherson

Ukrainasit publikojnë pamjet: Me HIMARS-in amerikan goditëm komandën ruse në Kherson

Evropa
Kadyrov publikon një video ku djali i tij ‘merr ligjin në duart e tij’ dhe rreh një adoleshent që dogji Kuranin – thotë se ‘bëri gjënë e duhur’

Kadyrov publikon një video ku djali i tij ‘merr ligjin në duart e tij’ dhe rreh një adoleshent që dogji Kuranin – thotë se ‘bëri gjënë e duhur’

Botë
Kalo në kategori