LAJMI I FUNDIT:

Pamje rrëqethëse nga Rodosi, për shuarjen e zjarrit janë përfshirë edhe ushtria greke dhe forca speciale – evakuime masive

Pamje rrëqethëse nga Rodosi, për shuarjen e zjarrit janë përfshirë edhe ushtria greke dhe forca speciale – evakuime masive

Në ishullin grek të Rodosit, i prekur nga zjarret pyjore, rreth 30 mijë banorë dhe turistë janë evakuuar deri më tani nga vendbanimet përgjatë një fronti të gjatë nëntë kilometra, ku zjarrfikësit, ushtria dhe shërbimet lokale kanë luftuar me elementin e zjarrtë prej ditësh.

Rreth 2000 njerëz u evakuuan nga deti nga dy plazhe në Rodos, tha zëdhënësi i shërbimit zjarrfikës, Janis Artopios, duke theksuar se evakuimi u krye “pa incidente”, transmeton Telegrafi.

Katimerini grek bën me dije se në evakuim ndihmuan tre anije të rojës bregdetare, një varkë ushtarake shpëtimi, gomone të forcave speciale dhe rreth 30 anije private.

BBC raporton se më shumë se 3,500 njerëz janë evakuuar të sigurt nga toka dhe deti, dhe 1,200 të tjerë janë në pritje të evakuimit nga tre fshatra – Pefki, Lindos dhe Kalatos.

Shërbimi grek i zjarrfikësve tha për mediat britanike se kërkon falje për “konfuzionin” në ishull, duke paralajmëruar se situata mund të përkeqësohet për shkak të motit.

AFP raporton se më shumë se 200 zjarrfikës dhe pesë helikopterë janë të përfshirë në shuarjen e zjarrit në Rodos, dhe aktualisht po zhvillohet beteja për shuarjen e zjarreve pranë Lermon dhe Lardos.

“Ky nuk është një zjarr që do të shuhet nesër apo pasnesër. Do të duhet të merremi me të për ditë të tëra”, tha zëdhënësi i shërbimit zjarrfikës, Vasilis Vartakojannis.

Ai theksoi se erërat dhe një front zjarri nëntë kilometra i gjatë nga qendra e Rodosit deri në plazhet në lindje të ishullit, krijuan kushte ekstreme.

Sipas zyrtarëve vendas, era është kthyer 180 gradë mëngjesin e sotëm dhe zjarri është bërë më i fortë, duke u përhapur me kilometra drejt zonës turistike. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë

"Si Nokia dhe iPhone": Piloti ukrainas krahason fluturimin me F-16 dhe një aeroplan të vjetër sovjetik

Botë
Dy vjet luftë kundër Rusisë, G7 vjen me një mesazh të fuqishëm për Ukrainën

Dy vjet luftë kundër Rusisë, G7 vjen me një mesazh të fuqishëm për Ukrainën

Botë
Dy vjet më parë, Putini urdhëroi një pushtim të Ukrainës – detaje që tregojnë se edhe rusët po i vuajnë pasojat e luftës, gjithashtu

Dy vjet më parë, Putini urdhëroi një pushtim të Ukrainës – detaje që tregojnë se edhe rusët po i vuajnë pasojat e luftës, gjithashtu

Botë
Humbjet e përgjithshme të Rusisë thuhet se janë të barabarta me numrin e trupave të vendosura fillimisht nga Moska në Ukrainë

Humbjet e përgjithshme të Rusisë thuhet se janë të barabarta me numrin e trupave të vendosura fillimisht nga Moska në Ukrainë

Botë
Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Evropa
Pamja dramatike tregon ushtarin ukrainas duke u përshëndetur me prindërit para se të vdiste në betejë

Pamja dramatike tregon ushtarin ukrainas duke u përshëndetur me prindërit para se të vdiste në betejë

Evropa
Kalo në kategori