LAJMI I FUNDIT:

Osmani dhe Georgieva diskutojnë për situatën ekonomike të Kosovës dhe bashkëpunimin me FMN

Osmani dhe Georgieva diskutojnë për situatën ekonomike të Kosovës dhe bashkëpunimin me FMN

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani gjatë takimit me drejtoreshën menaxhuese të Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), Kristalina Georgieva njoftohet se është diskutuar për situatën ekonomike në vend dhe mundësitë e bashkëpunimit me këtë organizatë.

Sipas njoftimit, në margjinat e Forumit të Dohas, gjatë takimit është biseduar për raportet dhe bashkëpunimin e Kosovës me FMN-në, situatën e gjithëmbarshme ekonomike si dhe efektet potenciale ekonomike të agresionit rusë në Ukrainë.

“Presidentja Osmani informoi drejtoreshën menaxhuese të FMN për zhvillimet në Kosovë dhe rajon, me theks të veçantë në hapat që po ndërmerr vendi për të ruajtur stabilitetin politik dhe ekonomik, përballë sfidave aktuale botërore të krijuara nga lufta agresive e Rusisë kundër Ukrainës. Osmani shprehu falënderim për angazhimin e Fondit Monetar Ndërkombëtar në Kosovë dhe rikonfirmoi rëndësinë që vendi i kushton bashkëpunimit me FMN-në”, thuhet në njoftim.

Reklama

Në anën tjetër, Georgieva ka vlerësuar progresin e gjithëmbarshëm të Kosovës, duke theksuar posaçërisht stabilitetin ekonomik dhe fiskal të vendit. Në fund, ajo ka ritheksuar përkushtimin për vazhdimin dhe thellimin e komunikimit dhe bashkëpunimit në mes të FMN-së dhe Kosovës. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
Projekti i parë në rajon për ngrohje solare, Osmani: Planifikojmë t'i mbulojmë dy lagje në Prishtinë, do të sigurohen 50 megavat

Projekti i parë në rajon për ngrohje solare, Osmani: Planifikojmë t'i mbulojmë dy lagje në Prishtinë, do të sigurohen 50 megavat

Albert Spahiu
Udhëtim falas çdo 15 minuta me autobus, nga rrethi i flamurit deri në Prishtina Mall dhe anasjelltas

Udhëtim falas çdo 15 minuta me autobus, nga rrethi i flamurit deri në Prishtina Mall dhe anasjelltas

Ekonomi
Këto janë lagjet që pritet të futen në sistem të ngrohtores, Osmani tregon për shtrirjen e rrjetit të Termokosit në Prishtinë

Këto janë lagjet që pritet të futen në sistem të ngrohtores, Osmani tregon për shtrirjen e rrjetit të Termokosit në Prishtinë

Albert Spahiu
Qeveria miraton Projektligjin për tatimet, ministri Murati tregon se kush do të përfitojë nga falja e tatimit për vitin 2023

Qeveria miraton Projektligjin për tatimet, ministri Murati tregon se kush do të përfitojë nga falja e tatimit për vitin 2023

Ekonomi
Rryma nga sot shtrenjtohet për 15 për qind

Rryma nga sot shtrenjtohet për 15 për qind

Ekonomi
Në librarinë “Dukagjini” promovohet libri “Pse s’ma ka thënë njeri më parë” i autores Julie Smith

Në librarinë “Dukagjini” promovohet libri “Pse s’ma ka thënë njeri më parë” i autores Julie Smith

Ekonomi
Kalo në kategori