LAJMI I FUNDIT:

Numri i të infektuarve me coronavirus në SHBA ka shkuar mbi 500, në Shqipëri konfirmohen dy rastet e para – një shtetas gjerman ndërron jetë në Egjipt

Numri i të infektuarve me coronavirus në SHBA ka shkuar mbi 500, në Shqipëri konfirmohen dy rastet e para – një shtetas gjerman ndërron jetë në Egjipt

Coronavirusi po vazhdon të përhapet nëpër botë. Numri i të infektuarve në mbarë botën ka shkuar në 110 mijë, derisa më shumë se 3.800 persona kanë humbur jetën.

Reklama

Singapori do ta lejoj anijen “Costa Fortune” të ndalet në këtë qytet-shtet, pasi i ishte ndaluar në ndalet në portet e Tajlandës dhe Malajzisë nga frika e përhapjes së coronavirusit, transmeton Telegrafi.

Kompania italiane “Costa Crossiere”, ka bërë të ditur se nuk ka persona që dyshojnë se mund të jenë prekur nga coronavirusi në mesin e pasagjerëve në anije, ku ka edhe shtetas italianë.

Në anën tjetër në Itali janë regjistruar 7.375 të infektuar, që e bën vendin me numrin më të madh të infektuarve me virus jashtë Kinës.

Ndërkaq në Shqipëri janë konfirmuar dy rastet e para, bëhet fjalë për babë e bir që janë kthyer në Italia. Gjendja e tyre shëndetësore po vlerësohet të jetë stabile dhe pa ndonjë komplikim. Deri më tani në Shqipëri janë testuar 60 persona.

E presidenti portugez Marcelo Rebelo de Sousa, ka anuluar të gjitha takimet për dy javët e ardhshme, duke u zotuar se do të qëndrojë i mbyllur në shtëpi për shkak të epidemisë së coronavirusit.

Zyra e De Sousa, 71-vjeç, ka bërë të ditur se presidenti nuk ka simptoma të sëmundjes, por se ka vendosur të vetëizolohet me qëllim që të jetë shembull për të tjerët se duhen ndërmarrë masa preventive – duke vazhduar obligimet e tij nga shtëpia.

Në Egjipt nga coronavirusi ka vdekur një person, fjala është për një turist 60-vjeç nga Gjermania. Ai kishte hyrë në Egjipt shtatë ditë më parë dhe ishte hospitalizuar në spital në Hurgad.

“Personi që ka vdekur nga COVID-19 është shtetas gjerman, i cili ka pasur simptoma të infeksionit para se vinte në Luksoz të Hurgadit”, ka deklaruar ministri i Shëndetësisë, Kaled Mogahed.

Numri i të infektuar me coronavirus në Shtetet e Bashkuara ka shkuar në mbi 500. Sipas zyrtarëve të vendit, në SHBA janë konfirmuar 512 raste me coronavirus.

Nga ky numër, 49 prej tyre kanë ardhur nga Wuhani, Kinë dhe nga anija “Diamond Princess”. Rastet me virusin vdekjeprurës janë zbuluar në 33 shtetet amerikane. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Mediet serbe gënjejnë rreth postimit të Hajrullahut për protestën kundër Vuçiqit në Beograd

Mediet serbe gënjejnë rreth postimit të Hajrullahut për protestën kundër Vuçiqit në Beograd

Serbia
Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Evropa
Kreu i inteligjencës ukrainase pranoi rolin e tij në sulmin në urën e Krimesë

Kreu i inteligjencës ukrainase pranoi rolin e tij në sulmin në urën e Krimesë

Evropa
A do të furnizohet Ukraina me raketat gjermane Taurus, që kanë një rreze veprimi prej 500 kilometra dhe mund të shkatërrojnë bunkerë nëntokësorë?

A do të furnizohet Ukraina me raketat gjermane Taurus, që kanë një rreze veprimi prej 500 kilometra dhe mund të shkatërrojnë bunkerë nëntokësorë?

Evropa
Erdogan u jep fëmijëve para dhe lodra në shkollën ku votoi në Stamboll

Erdogan u jep fëmijëve para dhe lodra në shkollën ku votoi në Stamboll

Turqia
Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Evropa
Kalo në kategori