LAJMI I FUNDIT:

Njihuni me taksinë që ecën vetë, edhe në borë (Video)

Njihuni me taksinë që ecën vetë, edhe në borë (Video)

Shoqëria ruse Yandex, pronare e motorit më të madh të kërkimit në vend, ka bërë provën e parë në rrugë të një taksie të automatizuar e cila është në gjendje të përballojë edhe kushtet më të vështira meteorologjike.

Reshjet e fundit të dëborës që kanë rënë në kryeqytetin rus kanë krijuar situatën ideale për të bërë këtë test në rrugët me trafik të Moskës.


Në videon e shpërndarë nga kompania shihet se si vetura arrin të kalojë të gjitha vështirësitë pavarësisht borës.
Testi u kalua me sukses, duke i dhënë mundësi ‘Google rus’ të bëj një hap përpara në botën e mjeteve të automatizuara.

Fakti që kjo veturë mund të ecë në çdo kohë dhe në çfarë do lloj kushtet klimatike, është thelbësore.

Kjo teknologji mund të zgjerohet edhe më tepër në një të ardhme jo shumë të largët. /BW/

Në trend Auto

Më shumë
Qyteti i vogël i Kolorados me 397 banorë lëshoi 10,000 gjoba për tejkalim shpejtësie në vetëm 2 javë

Qyteti i vogël i Kolorados me 397 banorë lëshoi 10,000 gjoba për tejkalim shpejtësie në vetëm 2 javë

Auto
Kështu duket një patentë shofer në Kinë - kroati tregon se si ia ndërruan emrin dhe mbiemrin

Kështu duket një patentë shofer në Kinë - kroati tregon se si ia ndërruan emrin dhe mbiemrin

Auto
Amerikanët tani kanë më pak gjasa të blejnë një EV, të shqetësuar për opsionet e karikimit - zbulon një studim i ri

Amerikanët tani kanë më pak gjasa të blejnë një EV, të shqetësuar për opsionet e karikimit - zbulon një studim i ri

Auto
Cilat vende evropiane paguajnë më pak dhe më shumë TVSH për makinat?

Cilat vende evropiane paguajnë më pak dhe më shumë TVSH për makinat?

Auto
Shumë nuk dinë për këtë funksion sekret në dyert e veturave- ai mund të shpëtojë jetë njerëzish

Shumë nuk dinë për këtë funksion sekret në dyert e veturave- ai mund të shpëtojë jetë njerëzish

Auto
Brenda Hummer dykatësh të Sheikut, ka dhomë gjumi - kuzhinë e tualet

Brenda Hummer dykatësh të Sheikut, ka dhomë gjumi - kuzhinë e tualet

Kalo në kategori