Liza Scott, 7-vjeçe, nga Alabama, filloi të shet limonada në furrën e nënës së saj gjatë verës së kaluar, me qëllim që të mund të blejë lodra. Kjo vogëlushe edhe sot është në këtë biznes, por kësaj radhe për një qëllim tjetër – për të grumbulluar paratë për ndërhyrjen kirurgjikale në tru që do ta bëjë.

Muajin e kaluar, mjekët zbuluan një sërë sëmundjesh nga të cilat vuan Liza – e ëma e saj Elizabeth Scott e ka zbuluar këtë informacion të trishtë, transmeton Telegrafi.

Gjithmonë e etur për të ndihmuar, vogëlushja po bën të pamundurën që t’i mbledhë paratë për të mbuluar shpenzimet e ndërhyrjes kirurgjikale.

Sipas nënës së vogëlushes, ajo ishte në spital kur në kokë i erdhi ideja e shitjes së limonadës.

“I thash, se nuk ka nevojë ta bëjë. Por, ajo më tha se nuk do të bëjë kompromis dhe se do ta ndihmojë në mbledhjen e parave për operacionin”, shtoi e ëma e saj beqare që kujdeset vetë për fëmijët e saj. /Telegrafi/